Европейската комисия ще приеме набор от инструменти, с които Европа да реагира на драстичното повишаване на цените на енергията, предаде БНР, цитирайки източник на ЕК. Колегиумът на комисарите ще изготви комюнике, в което ще анализира ситуацията в момента.
Ще бъдат обмислени мерките в краткосрочен аспект, които да бъдат предприети в страните-членки на ЕС, както и стъпките за по-голяма устойчивост на енергийните системи в средносрочен план.
Към момента има повишаване на цените на енергията на едро с над 200%. Наскоро еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон подчерта, че цените ще растат до април. След това се очаква да спадат, но ще бъдат променливи до края на зеления преход.
"Това е знак, че трябва да ускорим прехода ни към зелена енергия, тъй като сме силно зависими от вноса на твърди горива. 97 на сто от нефта и 90% от газа също са внос", припомнят от Европейската комисия.
Повишаващите се цени на енергийните продукти в Европа засягат не само потребителите, написа наскоро Oil Price. Ръстът започна да нанася тежки удари и по индустрията, заплашвайки да дерайлира възстановяването на европейските икономики след пандемията, които са изправени пред намалена покупателна способност на потребителите, по-ниско производство и по-високи оперативни разходи.
Големите европейски корпорации - от химическите гиганти, през минния сектор до производителите на храните - обявиха, че свръхвисоките цени на природния газ и електричеството заплашват маржа им и карат някои от тях да свият дейността си. Някои вече са затворили заради рекордните цени на природния газ.