Иран се отказва от европейския механизъм за заобикаляне на американските санкции срещу страната. Системата INSTEX, която няколко големи европейски държави тържествено обявиха на 1 февруари, както се оказва не предвижда парични разплащания.

Главата на съдебната власт Садик Лариджани е заявил в понеделник , че Техеран няма да се съгласи на унизителните условия на европейския разчетен механизъм INSTEX, съобщи иранската агенция Tasnim.

"След девет месеца забавяне и проговори европейците създадоха механизъм с ограничени компетенции - не за обмен на парични средства, а за размяна на продоволствени стоки и лекарствени препарати. Тези страни трябва да знаят, че Иран в никакъв случай няма да приеме тези унизителни условия" е казал Лариджани, изказвайки се пред високопоставени представители на съдебната власт.

Каналът за разплащане и търговия на ЕС с Иран е готов

Каналът за разплащане и търговия на ЕС с Иран е готов

Иницираният от Германия, Франция и Великобритания механизъм ще помогне за заобикаляне на американските санкции

Той допълва, че в действителност предложения механизъм по същество е система за бартер, която и така си действа в условията на санкциите и европейците никакъв пробив не са направили.

Освен това, Лариджани отбелязва, пише vestifinance.ru, че европейците поставят пред Техеран две странни условия - необходимост Иран да се присъедини към Групата за разработка на финансови мерки за борба с прането на пари (FATF), а както и да преговаря за ядрената програма на страната.

Припомняме, санкциите против Иран бяха въведени от САЩ на 5 ноември миналата година. Но до май 2019 г. за много държави бяха разхлабени и те можеха да купуват петрол от Иран. Като получените средства от продажбата на петрол се блокират на специални сметки и САЩ позволяват те да се използват за закупуване на храни и медикаменти. 

За година, по данни на Reuters, износът на петрол от Иран се е свил почти три пъти, и в момента не превишава 1 млн. барела на денонощие.

В същото време, смятат експерти, Китай постепенно поглъща петролния сектор на Иран. Това е обусловено от една от стратегическите цели на Пекин да си осигури енергоресурси за своите бъдещи потребности, а от друга решава потребностите на Техеран от чужди инвестиции.

Китай е не само най-големият търговски партньор на Иран и купувач на ирански петрол, но и ключов играч, запълващ вакуума след напускането на западните компании.

Но сегашният опит в работата с китайските компании не е много положителен за технократите в Иран. През 2014 г. Техеран спря реализацията на големия петролен проект Azadegan с китайската компания CNPC, заради незадоволителни условия и слаб прогрес.

През януари т.г. се появиха съобщения, припомня vestifinance.ru, че китайската държавна компания Sinopec е предложила на Националната иранска петролна компания на (NIOC) да инвестира 3 млрд. долара в петролния сектор на Иран. Разбираемо е, Техеран да приветства такива планове, но не по-малко важно е да оценява китайските мотиви за активно сътрудничество.