Най-голямата като бюджет, времеви хоризонт и мащаб програма за превъоръжаване в своята история започва Гърция. Южната ни съседка ще инвестира между 25 и 28 милиарда евро през следващите 12 години, за да модернизира всички свои родове войски.
"Дилемата "пушки или масло", за която най-вече говори левицата, е не само куха, но и опасна", заяви при представянето на плана пред депутатите премиерът Кириакос Мицотакис. По думите му никой не би инвестирал в държава, която не може да защити собствените си граници.
Най-амбициозният проект се нарича "Щита на Ахил" и представлява интегрирана система за защита от атаки по въздух и море. Той ще интегрира съществуващи и новозакупени зенитно-ракетни комплекси с малък, среден и голям обсег, нова радарна система и подводни сензори. Особено внимание ще се отдели на защитата от дронове.
Според гръцки медии "Щита на Ахил" ще използва израелска технология. Цената на системата ще е близо 3 милиарда евро.
Гърция вече обяви, че ще купи 24 броя френски изтребители Dassault Rafale и 20 американски Lockheed Martin F-35. Междувременно наличните F-16 ще бъдат модернизирани до Viper стандарт. Целта е през 2036 години южната ни съседка да има 200 модерни изтребители.
Четири нови фрегати трябва да подсилят гръцкия флот, като първата се очаква още през тази година. Ще бъдат модернизирани намиращите се в експлоатация подводници, но освен това ще се даде ход и на програма за строителството на четири нови. Мицотакис подчерта, че една от големите промени ще е в това, че гръцката военна индустрия ще участва в абсолютно всеки проект.
За защита на островите ще бъдат придобити нови основни бойни танкове. Ще има и други подобрения във въоръжението на сухопътните войски.
Амбицията на Мицотакис е Гърция да има "най-модерните въоръжени сили в Европейския съюз". Страната и сега е сред малкото в НАТО, които дават над 3% от своя БВП за отбрана - което не е твърде изненадващо заради нерешените териториални спорове с Турция.
Атина на практика удвои военния си бюджет до над 6 млрд. евро. При представянето на плана за превъоръжаване премиерът обаче беше категоричен - уроците от миналото са научени и няма да се допусне преразход и отклонение от фискалните норми.
"Цената на свободата е непрестанната бдителност", подчерта Кириакос Мицотакис.