Какво правят хората в западния свят, когато им е топло? Пускат си климатиците. Когато обаче говорим за Индия с нейните 1,4 млрд. жители и ниски доходи, това няма как да бъде единственото решение на проблема с безпощадните жеги. Затова и управляващите в страната разработиха амбициозна програма, която да осигури хлад на възможно най-много хора с комбинация от стандартни и иновативни методи.
Ако в Делхи постигнат успех, със сигурност и други развиващи се държави ще прибегнат към подобни планове - най-често именно такива са страните, застрашени от климатичните промени. За момента обаче изглежда твърде вероятно правителствената инициатива да претърпи провал, пише в свой материал Semafor.
Контекст: Опасенията на учените са, че на Индия ѝ предстои дълъг период от високи температури и висока влажност - комбинация, която ще направи големи части от страната наистина трудни за обитаване.
Според анализ на McKinsey до 200 млн. жители на градските райони може да се окажат в риск от смъртоносни горещи вълни до края на това десетилетие.
Източник: GettyImages
Към момента Индия е държавата с най-големи разходи за охлаждане в света - значително превъзхожда САЩ и Китай взети заедно. Ако се търси решение на проблема само чрез климатизация, според разчети на Международната агенция по енергетика, потреблението на ток ще скочи 6-кратно в периода до 2040 г. Явно е нужна промяна в плана - особено при положение, че средният годишен доход е едва 2000 долара.
Детайли: Индия внедрява подобрени стандарти за енергийна ефективност на хладилниците, климатиците и най-вече на популярните в региона заради по-ниската си цена големи таванни и стенни вентилатори. Успешно внедрени мерки даже само при последната категория електроуреди биха намалили пиковото потребление с цели 10 гигавата.
Тук трябва да разсъждаваме с мащабите на Индия - говорим за 450 милиона вентилатора, от които повечето в момента харчат много ток.
Обсъжда се и внедряването на милиони въздушни охладители, които са до 90% по-евтини от климатиците, а са с висока ефективност в индийския климат.
Източник: GettyImages
Освен това ще се насърчава изграждането на "хладни" покривни конструкции, които отблъскват част от жегата, както и на щори по прозорците. Изготвени са насоки за разполагането на сградите, съотношението между врати и прозорци и други фактори за това колко топло ще е в домовете на хората.
От друга страна: В плана на индийското правителство са заложени някои много амбициозни цели - 500 GW ВЕИ мощности до 2030 г. и въглеродна неутралност до 2070 г. За сравнение, в момента въглищата дават 51% от енергийния микс. Някои експерти коментират и липсата на времева рамка за част от мерките, както и липсата на показатели, спрямо които да се прецени дали приложението е успешно.
Конкретният план за един от най-застрашените от жегата градове - Ню Делхи, стои на равнище чернова от години, отбелязва онлайн изданието. Това често е ситуацията в Индия - стратегията е добра, но тактическото изпълнение изостава.