Разговорите за общи действия не трябва да са сега, а след изборите. Целта на "Продължаваме промяната" е да се събере мнозинство от 121 депутати, а 121 депутати на почтеността няма да стане с политически конструкции, а с общи цели, декларирани още преди изборите - борба срещу корупцията и прозрачност. Това заяви Кирил Петков, основател на новата политическа формация "Продължаваме промяната" в студиото на Нова телевизия.
Според него трябва да се даде пълната възможност на избирателите да гласуват за когото си изберат. "Така ще избегнем конфликтите между ляво и дясно", заяви Кирил Петков и даде пример с десни избиратели, които никога не биха дали гласа си например за Мая Манолова.
Ние (Продължаваме промяната, бел.ред.), явно ставаме новият център, обясни Петков.
Той смята, че "Продължаваме промяната" има потенциал да утрои резултата от 9%, който социолозите им дадоха още преди проектът да бъде обявен официално. "9% за мен е огромен процент, защото още когато нямате партия, листи, е голям този процент. Този процент, ако се направи хубава кампания и привлечем всички хора, които успеем, аз знам, че това ще е по три. Спокойно може да се стигне до 27-30%, ако всичко, което сме обещали, го изпълним", вярва бившият министър.
Иначе Кирил Петков много се зарадвал на изявленията на Мая Манолова и Христо Иванов за общи действия. Това му дава надежда, че в 47-то Народно събрание ще има мнозинство на почтените. Разговори ще има още другата седмица, но това няма да са разговори за коалиция, стана ясно от думите на Петков.
На въпрос дали би се обадил на Слави Трифонов и неговата партия "Има такъв народ", след всички обвинения спрямо него и съратника му Асен Василев, Кирил Петков заяви, че би се обадил на Мика Зайкова, а добри впечатления има и от Ива Митева. Но Петков смята и че в партията на Слави Трифонов "трябва да преглътнат егото, да повярват, че сами не става". От "Продължаваме промяната" оставят отворена врата за разговор и към тях.
Кирил Петков коментира и отношенията си с ДПС. "Имах интересен разговор с депутат от партията. Каза ми: "Харесваме твоите политики и виждания, но не харесваме, че си срещу Делян Пеевски." Петков отказа да посочи конкретно име на депутат, с когото е говорил, но се усмихна при споменаването на Йордан Цонев. Петков заяви и че негова мечта е ДПС да си признаят и разграничат от модела "Пеевски".
Припомняме, че вчера вечерта ПП "Продължаваме промяната" обяви, че е постигнала договореност за явяване на предсрочните парламентарни избори с регистрацията на партиите "Волт" и "Средна европейска класа" като мандатоносители.
Въпроси по конспекта:
- Нужна ни е диверсификация на енергийните източници и България трябва да разполага с независимост.
- Затварянето на въглищните централи е неизбежно, но ангажиментите ни към Зелена сделка трябва да се отложат възможно във времето.
- Категорично против проекта "Белене", а за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" трябва да се направи преценка.
- България трябва и е добре да влезе в Еврозоната, нужна е добра информационна кампания. Не трябва страната да влиза в Еврозоната с корумрирано управление, защото тогава едни пари просто ще изтекат.
- Главният прокурор Иван Гешев е задължително да си ходи предсрочно.
- Нужна е цялостна реформа в здравеопазването, проблемът не е само в това, че болниците са търговски дружества.
На въпрос за отношенията си с посланика на САЩ у нас - Херо Мустафа, Петков обясни, че я познава, имал е срещи с нея няколко пъти. От момента на обявяването на политическия проект не е говорил с нея. "Всички наши партньори на Запад биха се радвали България да не е корумпирана страна. На никого не му трябват задкулисните и корупционни сделки".
"Декларирах всичките си средства, когато станах министър. Спестяванията ми са над един милион лева. Всеки лев, който съм спестил, е на базата на моите успехи в бизнеса. Два пъти инвестирах в компании. Горд съм с тяхното съществуване. Зад всичко, което притежавам, стои честен бизнес, труд и успехи. Живея в малък апартамент в центъра. Обичам да ходя пеша, без да шофирам, ако може. Платил съм си данъците. Не завися от поръчки и държавни договори, така че съм абсолютно спокоен", каза Петков в отговор на въпрос с какви средства разполага.
Във връзка с казуса с канадското си гражданство той заяви, че има две дати - 21 април, когато е направил волеизявление за отказ от канадско гражданство и 20 август, когато е бил уведомен от Канада, че молбата му за отказ е била удовлетворена. "Важно е Конституционният съд да каже, че въпросът е не кога чужда държава ти издава бележка, а кога си подал молбата си", уточни той.
Петков отклони коментар за заплахите срещу шефа на НАП Румен Спецов с изричната уговорка, че не е в ресора му. По думите му обаче ДАНС били уведомени за това. Петков не посочи и откъде идва заплахата, но издаде, че това е фирма, която се е облагодетелствала от обществените поръчки.
oktavian
на 21.09.2021 в 17:15:43 #7_Ico, Разликата между почтените и непочтените хора е, че непочтените не спазват законите и правилата.Непочтените действат така, че все едно законите не важат за тях! След като напълно осъзнато и нагло се поставя над Закона Кирчо прави на будали всичките милиони българи, които го спазват и живеят по правилата.Така се развращава обществото и се възпитават уродливо младите българи да не уважават законите и да не се съобразяват с тях, имайки за пример поведението на Кирил Петков.Накрая излиза, че понятието "почтеност" е девалвирало до такава степен, че вече се използва масово като неделима част от пропагандния език на новите политици когато искат да подведат и излъжат наивниците!Защото истински почтените хора никога не бият тъпана като Кирчо и Мая, че са честни и почтени, а оставят на другите да направят тази оценка за самите тях! Запомни тази истина, троле!
pallini
на 21.09.2021 в 15:32:51 #6След проекта Атака и поведението на Сидеров личното мнение е най-доброто като израз на отношението към политиката. За сега не чувам нито дума от Харвардците за електронното правителство. То е единствения пракричевским приложим елемент за промяна. Ако го има корупцията до средно ниво в надстройките на обществото ще изчезне от замосебе си и всичко ще бъде от прозрачно по-прозрачно. Ако никой не ви е обяснил какво значи електронно правителство, това е нарочно. Ленин беше казал -попитай кому ето нужно. Да ви разправят, че голямата корупция ще я спрат, значи ви лъжат. Тя съществува във всички страни, особенно на едро това е факт във ЕС. Тя се контролира (не може да се унищожи или спре) със прилагането на общите закони в ЕС, които са унифицирани, но и направени така, че най-горе всеки е недосегаем. За това ББ не пуска властта. Горе страшно няма. Останалите неща като въглища, газове, ел.коли, околни среди - това са въпроси, които не зависят от Харвард, а справедливост, пенсионерски съдби - в Библията го пише - сития на гладния не вярва. С две думи, електронно правителство за да има спокойствие за нормалните хора и национална адженда за пътя на развитие на държавата в следващите 30 г. Иначе пак Тошко Африкански и Филип скъсания Леви ще се подиграват отново с вас.
gaf-laskaris
на 21.09.2021 в 15:22:20 #5Тези които не виждат изборната активност или се правят че не виждат не могат да бъдат представители на този народ. 70% не отидопа изобщо на избори и останалите 30% не са България ! Изтърканите номера за почтеност в тази география не минаха и повтарянето на същата грешка и опитите да останат на всяка цена на власт пак същите, няма да води никъде. Механизмите ви оставиха 70% без никаква алтернатива различна от вас !
paqka
на 21.09.2021 в 15:10:46 #4Евала бе Харвард. Нямало да стане с консултации. Ми да стане с караници и плюеници тогава. Това по е го умеете
oktavian
на 21.09.2021 в 14:03:12 #3Кирчо няма и понятие за почтеност! Каква почтеност е да газиш Конституцията? Да си чуждестранен гражданин и въпреки конституционната забрана да приемеш шапкарят да те назначи за министър! Това почтеност ли се нарича?Или наглост!
valentin-tzonev-1
на 21.09.2021 в 09:37:57 #2Така е, номерът е изтъркан! Българино хвани се по-добре за Баце.
Mithrandir
на 21.09.2021 в 08:33:53 #1Българино, пак ли ще се хванеш на този изтъркан номер?