Идната седмица предстои среща на върха за Европейския съюз (EС), на която да се реши съдбата на Великобритания в съюза... или пък извън него. В случай, че английският премиер Дейвид Камерън успее да постигне предоговаряне на условията за Острова в ЕС, лидерите на други държави членки ще си отдъхнат. Това ще бъде като зелена светлина за тях, че ще имат свободата да направят ходове от своя страна, пише Bloomberg.
Властите в редица страни търсят промяна в условията на тяхното членство в ЕС и вероятно са готови да се откажат от него, ако желанията им не бъдат изпълнени.
“Предоговарятено за Великобритания ще се превърне в дългосрочна тенденция – Камерън постави екзистенциални въпроси за бъдещето на ЕС”, коментира Винченцо Скарпетта, който е политически анализатор в Open Europe.
Според експерти решаващият глас на срещата следващата седмица ще бъде на Франция. Те посочват, че от съюза изпращат „сигнали” до лидерката на Националния фронт Марин льо Пен, както и до нейния електорат, че техният план „няма да проработи”. Специалистите са на мнение, че ако Франция „обърне гръб на ЕС, проектът е изгубен”.
Причината за това е, че голама част от останалите държави членки също кроят свои планове. Ето и списъка със страни, които вероятно ще търсят предоговаряне на членството си в съюза:
Италия
Италия е една от държавите, които са най-притискани заради големия дефицит, надхвърлящ изискваната от ЕС граница от 3%. Премиерът Матео Ренци вероятно ще търси подкрепа от партньори в съюза, които да позволят по-голяма гъвкавост на Рим по отношение на държавните разходи.
Полша
Избраната през миналата година консервативна партия “Право и справедливост” вече се опитва да разграничи политиката на страната от ЕС. Това си пролича в отказа за въвеждането на обща политика по отношение на отбраната. В бъдеще анализаторите очакват, че правителството може да се опита да отреже пътя на преминаването на Полша към еврото.
Франция
Враждебното отношение на Льо Пен към чужденците, живеещи в страната, и влиянието на нейните възгледи върху политиката на Париж може да доведе до сериозни последствия за страната като член на съюза.
Дания
Визията на Копенхаген спрямо ЕС е подобна на тази на Лондон, така че твърде вероятно страната да подкрепи исканията на Великобритания или поне на част от тях.
Испания
Испанците ще разчетат евентуалното излизане на Англия от съюза като индикация за по-голяма гъвкавост на ЕС. За това намекна в интервю миналата седмица каталунският президент Карлос Пуиджемонт. По неговите думи предложението на Камерън за нова сделка с ЕС отваря вратата за нови договорености.