Германският министър за Европа Михаел Рот заявил, че Германия като председател на Европейския съвет щяла да направи всичко възможно да доведе до компромис и да оглави първата междуправителствена конференция със Северна Македония. Всичко останало би било политическа грешка, която застрашавала сигурността в Европа.

Това твърдят от македонското издание "Сакам да кажам" като се позовават на македонския вариант на "Дойче веле", където материалът е озаглавен: "Билатералните спорове на една страна-членка спряха процеса за еврочленство".

Любчо Георгиевски: От деца в Македония ни убеждаваха, че българите ще ни нападнат

Любчо Георгиевски: От деца в Македония ни убеждаваха, че българите ще ни нападнат

"Възможно ли е такова лицемерие да съществува в Македония?"

"Като председателстващи Европейския съвет правим всичко възможно да се стигне до компромис и да се проведе първата междуправителствена конференция със СевернаМакедония и по изпълнението на някои допълнителни условия, заедно с Албания. Всички друго ще бъде тежда политическа грешка с цената на стабилността и сигурността на Западните Балкани и това тежко ще застраши сигурността на Европа. За това трябва всички да бъдат осъзнати", заявил Рот по време на видеоконференцията на министрите на външните работи и страните членки на ЕС.

Германският министър казал, че билатерални спорове спират началото на преговорната рамка за Северна Македония, а останалите 26 страни не се включвали в тези искания. Германският министър заяви, че за това днес няма да бъде обсъждана темата за разширяването на ЕС.

Илхан Кючук и 19 евродепутати настояват Македония да започне преговори под условие

Илхан Кючук и 19 евродепутати настояват Македония да започне преговори под условие

България е за начало на европреговорите, но под условие

Припомняме, сред исканията на РС. Македония са България да признае т.нар. "македонско малцинство" на своя територия. Македонците оспорват, че езикът им е изкуствено създаден на базата на западно наречие на българския език преди десетилетия. Според македонската академия на науките техният език имал история няколко стотин години. Освен това македонците си присвояват някои исторически личности на България.

В Македония сега има полярни мнения след интервю с техния премиер Зоран Заев пред българската агенция БГНЕС. В интервюто той казва, че Гоце Делчев е общ, че българите не са били фашистки окупатор, както пише в техните учебници и че България ще охранява небето на Македония. Интервюто е след като България наложи вето на началото на преговорния процес за еврочленство на РС. Македония, заради неспазване на Договора за добросъседство с България.

Вчера стана ясно, че на днешното заседание на Съвета по общи въпроси няма да бъде разглеждано началото на европреговори за Албания, тъй като определени дипломати искат Албания и Северна Македония да вървят в комплект.

Припомняме, на 17 ноември 202 г. България представи своята позиция за започване на преговори с Р С. Македония - подкрепяме Албания за ЕС, но не и Македония. Днес трябваше да бъде заседанието на Съвета по общи въпроси, на който за последно тази година може да се реши за преговорния процес на Северна Македония, но то бе отменено.

В споразумението за асоцииране на Северна Македония с ЕС има клауза, че Скопие трябва да спазва сключените споразумения със страните членки и Договора за приятелство с България, така че София не иска нищо ново. Страната ни наложи вето заради двустранни проблеми.

След позицията на България за отлагане на началото на европреговорите с Македония министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи заяви, че не е разочарован от решението на България и Скопие иска да продължи преговорите със София. В същото време председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски настоя, че България не трябва да блокира за еврочленството, а да признае (някакво - б.р.) македонско малцинство.

Германското председателство е изразило съжаление за сегашната ситуация, но според твърденията му, ситуацията може да се промени.

Нередно било да има международен натиск върху страната ни заради С. Македония

Нередно било да има международен натиск върху страната ни заради С. Македония

Според Каракачанов ясно искаме повече от Скопие да станат част от ЕС