Мнозинството отхвърли ветото на държавния глава върху Закона за противодействие на корупцията.

Очаквано преди гласуването в залата се разразиха спорове. Според червения депутат Крум Зарков не се чули аргументите. Не била оборена тезата на президента с тези, а с аритметика. Този закон няма да проработи, категоричен бе социалистът, според когото това е ясно на всички.
Законът няма да сработи, защото логиката му е сбъркана, заяви още Зарков. Това е тумор и туморът трябва да бъде изрязан със скалпел, а не замазан с баданарка, настоя депутатът за проблема с корупцията в българската действителност.

Президентско вето и върху закона за борба с корупцията
Обновена

Президентско вето и върху закона за борба с корупцията

Държавният глава оспорва приетото законодателство по принцип и в неговата цялост

Според него ръководството на антикорупционния орган ще се избира от парламентарното мнозинство и това няма да доведе до независимостта му от политиците. Този орган ще пречи вместо да помага, смята още Крум Зарков и отсече: "Корупцията трябва да се бори на терен, а не от чиновници на бюра."

Не сте ангели, не сте се пречистили, не са ви опростени греховете, репликира атакистът Станислав Станилов.

Лидерът на социалистите Корнелия Нинова посочи, че за да се реши един проблем, първо той трябва да бъде посочен. Вие не признавате корупцията за престъпление, смята Нинова и настоя да използваме европредседателството като шанс да се преборим с корупцията.

Антикорупционният закон не плаши и врабче, критикува Нинова

Антикорупционният закон не плаши и врабче, критикува Нинова

Новият орган трябва да има разследващи функции

Данаил Кирилов от ГЕРБ пък оцени добронамерената критика и отправи молба да не се подценява и обижда.

Да се даде шанс на Антикорупционния закон да проработи, призова и Хамид Хамид от ДПС. Дали законът е станал съвършен, дали има кусури, които трябва да се изгладят, ще видим по време на неговото действие, коментира той.

Волен Сидеров пък атакува родните соросоиди, които клепат България като най-корумпираната в ЕС. Публикациите в чуждите издания, които очернят страната ни като корумпирана, се правят от наши соросоиди, категоричен бе той. Българин ни клепа и оттам идва тази нечиста струя, възкликна Волен Сидеров.

75% от българите не вярват новата мегаагенция да пребори корупцията

75% от българите не вярват новата мегаагенция да пребори корупцията

86% от българите не одобряват мораториума върху лекарствата в проучване на Галъп

А иначе се похвали, че е подготвил подарък за Жан-Клод Юнкер - бутилка нашенска ракия. "Следобед имам намерение да подаря на г-н Юнкер една бутилка хубава ракия. Аз питам - това корупция ли е", обърна се към председателя на НС Цвета Караянчева атакистът.

Според Цветан Цветанов именно парламентът бил гарант за назначенията. "Ние играем в отбора на България", изтъкна той. Иначе Цветанов направи прогноза за бъдещето на левицата и ГЕРБ-партията му ще изкара този мандат и ще следва още един 4-годишен мандат, а Корнелия Нинова дълго щяла да е в опозиция.

Ветото на държавния глава Румен Радев бе отхвърлено с 222 гласа, като 146 гласуваха "против", 76 "за", въздържали нямаше. Ветото беше отхвърлено с гласовете на всички парламентарни групи с изключение на БСП.

КСНС с консенсус наполовина за борба с корупцията
Обновена

КСНС с консенсус наполовина за борба с корупцията

Президентът призова парламентът да надмогне личните си, конюнктурни и партийни интереси

Припомняме, споровете около новия антикорупционен закон вървят от месеци наред, като имаше и два законопроекта - на управляващите и на този на БСП. Основната разлика обаче между тях е кой да назначава шефа на новия орган - парламентът или президентът.

По темата корупцията и борбата с нея през октомври месец се състояха и два Консултативни съвета по национална сигурност при президента Румен Радев, които също не завършиха със съгласие по темата. Правителството имаше амбицията да приеме закона до края на миналата година, но още в средата на декември президентът предупреди, че ще наложи вето. Това можеше да провали амбицията на управляващите, но законът беше приет на 20 декември.