ЕС подготвя първия проект на цифрова стратегия, който вероятно ще има големи последици за технологичните гиганти като Apple, Google и Facebook, пише foreignpolicy.
Стратегията ще се фокусира върху така наречения единен цифров пазар, който би трябвало да подкрепя растежа на иновациите в европейската технологична индустрия. В момента изпълнителният вицепрезидент на ЕК в сферата на дигитализацията Маргарете Вестагер разследва практиките на големите технологични компании, включително как използват данни на трети страни, за да се конкурират.
ЕС заема основна роля в технологичното регулиране, за разлика от САЩ. Новите планове подтикнаха много бизнес лидери от Силициевата долина да посетят Брюксел, а точно преди дни главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг се срещна с Вестагер и други служители от централата на ЕС. Зукърбърг подчерта необходимостта от "добри регулации", докато в същото време заяви, че потенциалните правила може да навредят на иновациите, както и на Facebook.
Данъчно облагане
По-късно тази година Испания ще въведе 3% данък върху проходите на компаниите от дигитални услуги, включително Facebook, и Google. Страната се присъединя към политиките на страни като Франция и Великобритания. Планираните такси разгневиха САЩ, които заплашиха с мита Франция миналата година. Но съюзът не е единственият, който обмисля облагане - ОИСР също работи за въвеждането на глобален цифров данък.
Изкуствен интелект
Новата дигитална политика ще включва правила за използването на изкуствен интелект от компаниите. Предложеният регламент ще се съсредоточи върху начина, по който правителствата трябва да наблюдават по-рисковите аспекти на изкуствения интелект - например използването му в здравеопазването или транспорта. Ограничаването на технологията за разпознаване на лица също е ключов проблем.
"Европейският подход е да изясним рисковите аспекти и като общество да ги регулираме", заяви Вестагер пред New York Times. "Основното е за нас е да създадем сигурни общности, в които хората чувстват добре.