През юли във Франция бе въведена забрана за найлоновите торбички. Сега страната отиде още една крачка напред – с мярка, която забранява всички пластмасови прибори, чаши, чинии и съдове до 2020 година.
Някои хвалят забраната, а други се опасяват, че това „не е справедливо спрямо семействата с ниски доходи“.
Мярката влезе в сила през август, но дава на производителите почти четири години за преход от пластмасата към по-екологичните алтернативи – например компостируеми прибори, изработени от биологични материали.
Според агенция АР, цитирана от GreenTech.bg, мярката означава, че Франция очевидно е първата страна, която въвежда “тотална забрана за пластмасови съдове“.
Потребителите няма да могат да купуват кафе в пластмасови чашки или да си носят пластмасови чашки за вино, когато отиват на пикник. Компаниите производители на подобни вещи ще трябва да предложат алтернативи, които да са направени от „биологично добити материали“.
Решението предизвика бурни реакции от поне три страни.
Поддръжниците на решението веднага аплодираха новината и заявиха, че това ще превърне Франция в ярък пример за останалите страни.
Противниците на забраната контрираха със социални аргументи. Те посочиха, че подобна мярка ще засегне нискодоходните семейства. Дори самата Сеголен Роаял, министър на екологията, устойчивото развитие и енергетиката, определи забраната като „анти-социална“.
Pack2Go Европа – организация, представляваща производителите на опаковки – заяви, че мярката нарушава основополагащия принцип на Европейския съюз за „свободно движение на стоки“. Те обещаха да предприемат съдебни „мерки“ срещу новата регулация.
Производителите посочиха, че такава мярка може да създаде повече боклук, защото хората – знаейки, че пластмасите са биоразградими – ще са по-склонни да ги захвърлят навсякъде.
Група природозащитници пък предупредиха, че засега не е достаъчно сигурно и недвусмислено потвърдено, че биоразградимите материали са напълно безопасни за околната среда от обикновените пластмаси.