"Погледът към историята не пречи на настоящето и на бъдещето, дотолкова, доколкото не става въпрос за спор, не става въпрос за настояване, не става въпрос за изкуствена претенция, а става въпрос за изключително ясни и бих казал 100 процента доказуеми исторически факти.
Това каза пред БиТиВи историкът проф. Петър Стоянович по въпроса за отношенията между България и Северна Македония.
"Тук не става въпрос между двете държави да е възникнал изведнъж спор дали е имало геноцид тук и там, къде минава границата и т.н. Това е нещо, което е свързано с многовековна история, изучавана от изключително сериозни, десетки, да не кажа стотици, историци и други учени", каза Стоянович.
По думите му, това е естествен ход на нещата при една напълно исторически случайно създадена държава и всъщност новоизмислена нация и език, и всичко останало.
"Съвсем естествено според мен да се стигне до този момент, тъй като, ако в момента Скопие, независимо от това кой е там на власт, застане на друга позиция, първо ще го бият, зависи дали той е управляващ или е опозиционер, и второ той никога повече няма да може да застане под каквато и да е форма пред или начело на своите сънародници поради факта, че той е длъжен да възпроизвежда този мит - митът държава Македония, нация Македония, език македонски и т.н.", категоричен е проф. Стоянович.
По думите му, ако България беше държавата, която беше застанала напряко с името, може би отдавна тази съседна на нас държава щеше да има друго име и щеше да си върви по пътя безпроблемно.
Историкът съжалява, че страната ни не е Гърция, в смисъла на своята държавност, отстояване на национални интереси и последователност няма как да ги стигнем и досега.
По думите му Гърция има много ясна политика още от края на 19-ти век как да се променят нещата на Балканите и постепенно през войните, през съюзи, през отстъпки, през огромно национално търпение и финансиране, разбира се, тя успява да постигне своя максимум.
"Няма как да очакваме нито от Белград, нито от Атина, нито от Скопие някой по някакъв начин да ни даде, подари, потупа по рамото от едната симпатия и от това, че признава нещо, което независимо дали е доказано или не, е иманентно българско", категоричен е Стоянович.
Всичко става с продължителни усилия, обясни той. Никой никому нещо не е дарил, още по-малко това ще стане с днешния ни спор между София и Скопие, тъй като най-сетне България, случайно станала членка на ЕС преди няколко години, най-сетне може да има правото да се държи като равноправна европейска държава.
Той очаква българските управници и опозицията да имат единна позиция по темата. Това е било винаги и ще продължава да бъде, не е страшно. Много по-удобно е, когато в един правителствен инструмент единият играе доброто, а другият лошото ченге. Когато един пробутва една по-войнствена кауза, а друг я отстоява в един по-мек начин, но е много грешно държавната политика да бъде оставена с един или с няколко говорители в стила на министър Каракачанов, защото по този начин се показва, че някаква част от нацията, някаква част от политическия елит, някаква част от българите искат тази уж крайност, а останалите са много добри и покорни раби Божии и очакват да видят какво ще каже Брюксел, категоричен е Петър Стоянович.
Европейския съвет през октомври 2019 г. не постигна съгласие за датата за началото на преговорите за присъединяването на Северна Македония и Албания към Европейския съюз.
Преди това имаше среща на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси, определена като "най-безплодната", тъй като на нея отново не бе постигнато единодушие относно въпроса с Гоце Делчев. Преговорите за общата история на България и Македония бяха започнали вече да буксуват, а за близо година разговорите бяха напълно прекратени с аргумент политическата ситуация в съседната страна и смяната на правителства. Миналата седмица точно на срещата на Екатерина Захариева и колегата й Буяр Османи беше обявено, че комисията ще възобнови работа.
Месеци по-рано вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов пръв заяви, че комисията за решаването на въпросите за общата история с Македония не работи, призова за твърда позиция на България спрямо съседката й и дори намекна, че ВМРО може да излезе от управлението. Според него Македония само използва България за членство в ЕС и НАТО.
На консултациите, проведени при държавния глава, по темата Македония също стана ясна позицията на Румен Радев, че подкрепата за Северна Македония не трябва да е безусловна.
Проведеното заседание на българо-македонска комисия на 16 октомври постигна напредък за честването 24 май.
luben-pandev
на 20.10.2020 в 19:13:18 #1За Гоце Делчев. Срамотилъка около оскверняването на паметта този велик Човек е безподобен с простащината и на двете "политичарски" глутници - и в Скопие и в София. Този Човек е произнесъл фразата "Разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите " Само това го прави Човек на света. А ние се дърлим кому принадлежат костите му. Той сам е написал какъв е пи етнос. Но ако трябва да сме точни, от географския подход на македонските сърбопатреоти, по произходът му от Кукуш/сега Килкис Гърция/ следва, че гърците имат най-сериозните основания да претендират за това чий герой е Гоце Делчев - гръцки! Защото е родом от място което е в днешна Гърция, не Македония или България... Съветвам ги да го заявят официално, за да ни направят за кашмер още един път.