В свое видеообръщение премиерът Петков призовава президента Радев да свика Консултативен съвет по национална сигурност относно състоянието на преговорите между България и Северна Македония.
Той подчертава, че българското правителство няма да направи нищо без широко национално съгласие и в съответствие с коалиционното споразумение.
"На Консултативния съвет по национална сигурност да участват всички партии, всички служби и президентската институция. Външно министерство да внесе доклад за състоянието на преговорите между България и Северна Македония. Този доклад ще бъде обсъден и на редовния коалиционен съвет следващата седмица", поиска той.
Петков потвърждава, че кабинетът няма да направи нищо на база на външен натиск и преди пълно разбирателство на ниво коалиционен съвет, задълбочено обсъждане в КСНС, и ясна и потвърдена позиция от най-висшия орган в тази държава: българският парламент.
Intensive meeting w/ Foreign Minister @TGenchovskaMFA today in Sofia. We discussed the direct consequences of the war in Ukraine on the #WesternBalkans and beyond.
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) May 19, 2022
We work on a mutually accepted solution so we can start the 1st IGC with ???????? & ???????? in June. pic.twitter.com/UvPja9JcBz
По-рано европейския комисар по съседство и разширяване Оливер Вархеи коментира в "Туитър", че е провел интензивна среща с външния министър Генчовска в София. "Обсъдихме преките последици от войната в Украйна върху Западните Балкани и извън тях. Работим по взаимно приемливо решение, за да можем да започнем 1-ви преговори с Македония и Албания през юни".
Вархеи оценява "отворения диалог с президента Радев. За ЕС важността да имаме стабилен и проспериращ съсед Западни Балкани не може да бъде надценена. В този контекст наличието на 1-ви преговори с Македония и Албания би било голям принос. Трябва да работим за това заедно".
Петков се срещна вчера с Вархеи, като основна тема според правителствената пресслужба е ситуацията около войната в Украйна и влиянието, което конфликта оказва върху страните от региона.
Разговорът за Република Северна Македония бе описан като друга тема, която са обсъдили.
Припомняме, предишното заседание на КСНС по темата Македония беше на 10 януари 2022 г. Тогава участниците се обединиха около тезата, че са нужни не срокове, а реални резултати от РСМ.
Appreciate the open dialogue w/ @PresidentOfBg Radev. For ???????? the importance of having a stable & prosperous neighbouring #WesternBalkans can’t be overestimated. In this context, having 1st IGC w/ ????????& ???????? would be a major contribution. We need to work for it together. pic.twitter.com/DLtUQoH6O4
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) May 19, 2022
gpg
на 21.05.2022 в 01:41:04 #4Самуил - грешка в бързината
gpg
на 21.05.2022 в 01:40:18 #3Айде честито на всички малоумници докарали тия 4 партии на власт. Тия не само ни съсипаха за 2 г но и ни предадоха по въпросът с Македония. Аз също съм ОК Македония да ходи в който си съюз иска но само след като си оправят измислената и открадната история и си променят поведението спрямо нас. Не може Византийският Император да се нарича Василий Българоубиеца например а тия нещастници да твърдят че Симеон е македонски цар.
linkaln
на 20.05.2022 в 21:21:05 #2След като си признал един път Македония за държва няма как да си налагаш волята кога трябва да влезне в нечии съюз на който ти не дърпаш конците и не определяш правилата от по голямото цяло. Навремето да са мислели сега е късно либе за китак, нямаме потенциал и политици да свършат работата и да ни отърват от проблема Македония
paqka
на 20.05.2022 в 19:49:00 #1Продажник долен. Хич ми не е за коалиционната ви политика