Като стратегически грешки за България определят провала на процедурата за избор на нов изтребител, за избора на консорциума-производител РСК МиГ за ремонт на наличните ни изтребители МиГ-29 и на провалената обществена поръчка за строеж на два многофункционални патрулни кораба от три партии. Политическите сили, изразили тази позиция, са ПП БЗНС, ПП "Демократи за силна България", ПП "Да, България".
Припомняме, председател на ПП БЗНС е бившият военен министър Николай Ненчев. Той е подсъдим за ремонта на изтребителите МиГ-29. Според обвинението, от 5 май 2015 г. до 9 септември 2015 г. Николай Ненчев не е осигурил авиационната безопасност и летателната годност на изтребителната ни авиация. Той не е привел в действие сключените на 26 април 2015 г. между Министерство на отбраната (МО) и АО "РСК МИГ" два договора за удължаване на ресурса на два двигателя РД-33 с по 50 часа и ремонт на два двигателя РД - 33 и една кутия за самолетен агрегат за МиГ-29 на обща стойност 3 773 000 евро (7 388 666 лева). Според прокуратурата, Ненчев е наредил на зам.-министър Десислава Йосифова да остави договорите в служебната си каса и да не предприема каквито и да било действия по изпълнението им.
В писмо до медиите трите партии обявяват своето недоволство от провалената модернизацията на Българската армия. Според тях, стратегическите грешки за България са в резултат на лошите управленски решения.
Позовавайки се на неназована независима експертиза от политическите сили обясняват, че руската компания е некоректен партньор, който многократно злоупотребява с монополното си положение по отношение на България. Злоупотребите се изразяват в забавяне изпълнението на поръчките и извършване некачествен ремонт, според писмото на трите партии.
"Освен чисто техническите и времеви параметри на договорите за ремонт, които в практиката руската компания често нарушава, още по-обезпокоителен е фактът, че РСК МиГ вече е в списъка с наложените нови санкции към руски компании", се казва в позицията им.
От БЗНС, ДСБ и "Да България" твърдят, че връщането към партньорство с Русия е в разрез с българския национален интерес и заради загърбването на договорните отношения за ремонт на българските изтребители в Полша. "С тази си политика на обвързаност с руския военен комплекс България се проявява като ненадежден съюзник в НАТО и предизвиква недоверие като партньор в семейството на демократичните държави", гласи писмото на трите политически сили.
Припомняме, Полша няма лиценз за ремонт на нашите изтребители.
От трите партии обвързват назначения от президента Румен Радев - служебно правителство "Герджиков" преди настоящия кабинет "Борисов-3" с проблемите в сферата на отбраната.
"Нямаме договор за покупка на нови изтребители. Поради лобистки и грешни геополитически решения тази процедура беше неколкократно спирана, пренасочвана и блокирана, въпреки осигурения финансов ресурс от работата на министър Ненчев и предишния парламент. Тогава, след множество усилия, 43 -то НС гласува 2.2 милиарда за модернизационни проекти за военновъздушните и военноморските сили. Този голям шанс и успех за българската армия и държава беше провален, в резултат на последвалата колеблива и на моменти откровено проруска политика. Днес България разполага с 8 МИГ-а, чийто ресурс намалява и скоро ще останат 7. Тези действия представляват пряка заплаха националната ни сигурност", гласи автентичният правопис на писмото.
Според представителите на трите политически формациии, от НАТО забелязват вървенето в погрешна посока на страната ни. Факт е още, че страната ни не може да изпълнява съвместни мисии с партньорите си от НАТО, защото авиониката на самолетите ни е несъвместима и те се разпознават като вражески. Тази авионика можеше да бъде сменена единствено в Полша, а не в Русия. Идеята беше наличните МиГ-29 да бъдат модернизирани в съюзническа Полша, за да станат съвместими с натовските бойни самолети, пишат от партията на Николай Ненчев.
От БЗНС, ДСБ и "Да, България" определят желанието за преговори за ремонт на изтребителите ни със завода-производител РСК МиГ като доказателство за национална безотговорност и припомнят за анексирането на Крим.
Припомняме Резолюция 68/262 на Общото събрание на ООН, приета на 27 март 2014 на 64-тата сесия на Общото събрание на ООН в отговор на анексирането на Крим от Русия, озаглавена "Териториалната цялост на Украйна", осъжда Кримската криза. Резолюцията има незадължителен характер.
България не може и не трябва да използва членството си в НАТО фасадно и с цел да бъде единствено консуматор на сигурност. Тя трябва да допринася към колективната сигурност, за да може да разчита на съюзническа подкрепа. Именно тази солидарност, гарантира на страната ни сигурност в този размирен свят, се казва в писмото на трите партии.