Единен трудов запис в Регистъра на заетостта към НАП заменя хартиената трудова книжка за работещите българи - това предвиждат проектопромени в Кодекса на труда, които се подкрепят и от КНСБ и от Българската стопанска камара, пише в свой материал БТА.
Дигитализацията ще позволи по-лесно проверяване на информацията и по-сигурно съхраняване на записите.
Контекст: България е една от последните държави с хартиена трудова книжка, коментира пред агенцията вносителят и бивш министър на електронното управление Божидар Божанов (ПП - ДБ).
Документът съдържа информация за стажа и, ако го загубим, може да имаме сериозни проблеми при пенсионирането си.
Грешки при попълването и възможност за измами със стаж са сред другите недостатъци на "аналоговия" подход.
Детайли: Законовите промени надграждат Регистъра на трудовите договори в НАП, като за целта от работодателите ще се подават и тези данни, които в момента се вписват в книжката.
На следващ етап ще се включат и служебните книжки на държавните служители.
В едногодишен срок (по проект - до 1 септември 2026 г.) фирмите ще трябва да приключат старите хартиени трудови книжки и да изпратят техни електронни копия на НАП, за да се ограничат рисковете от злоупотреби.
Те ще се използват единствено за доказване на стажа преди 1997 г., защото няма друг надежден източник на данни за този период.
Всеки работник или служител ще има достъп до своя единен електронен трудов запис.
Още нещо: Проектопромените се приветстват и от работодатели, и от синдикалисти. Мнението и на двете страни е, че дигитализацията ще облекчи както работещи, така и служители, а освен това ще намали вероятността от допускането на грешки, които след това могат да се окажат трудни за коригиране.
Икономическият и социален съвет приветства всичко, което е свързано с дигитализацията на документите, защото това отговаря на целите за устойчиво развитие, а и улеснява хората, каза председателят на съвета Зорница Русинова. Това дава по-голяма прозрачност и служи за превенция на злоупотреби, подчерта тя и напомни за другата промяна - отпадането на синия талон към шофьорската книжка.
Какво предстои: Промените в КТ вече минаха на първо четене, като след това бяха прецизирани допълнително и през есента се очаква да минат в окончателния си вид през пленарната зала.