Британците днес са по-скептични относно излизането на държавата от Европейския съюз и биха гласували срещу подобен ход, ако правителството свика второ допитване, показва ново проучване, цитирано от Bloomberg.
Причината за промяната на настроенията е растящия страх, че напускането на блока ще увреди икономиката на Острова, сочи доклад на NatCen. "59 процента биха гласували за оставане", показват данните. Изследването е базирано върху отговорите на 2 048 души, които са анкетирани повторно, а отговорите им са сравнени с предходните.
Премиерът Тереза Мей даде да се разбере, че не подкрепя втори референдум, въпреки растящото желание за провеждането на ново допитване, когато окончателното споразумение за напускане стане ясно.
А разговорите между Брюксел и Лондон не отчитат напредък, като основен проблем е границата между Северна Ирландия, която е част от Великобритания, и Ейре. Очаква се окончателното споразумение да бъде готово до ноември, а Острова да напусне на 29 март 2019 година.
Изследването на NatCen, водено от Джон Къртис - един от най-уважаваните политически анализатори в страна, показва, че днес британците са по-критични към правителството на Мей и начина, по който ръководи напускането, отколкото в началото на 2019 година.
Въпреки че страната остава разделена, има консенсус за запазването на близки търговски отношения между Великобритания и ЕС. Това е лоша новина за Мей, която изгражда плана си за Brexit върху обещанието за напускане и на свободния пазар, за да може да контролира миграцията.