Тъй като Федералният резерв на САЩ почти потвърди, че ще намали основните лихвени проценти от следващия месец, най-накрая има светлина в края на тунела за американците, борещи се с най-недостъпния жилищен пазар от десетилетия. За съжаление обаче това все още не важи за много от градовете, съобщава CNN Business.

През юни ръстът на цените на жилищата се ускори най-много в Ню Йорк, Сан Диего и Лас Вегас, според последния индекс на цените на жилищата в 20 града на S&P CoreLogic Case-Shiller, публикуван във вторник. В продължение на няколко месеца Сан Диего водеше с най-бързо увеличение на цените на жилищата, като в падна в класацията за сметка на Ню Йорк - мястото отвъд океана, което отдавна е известно с прекалено високите си разходи за живот.

Не само купувачите на жилища усещат жилото: скорошен доклад на Moody's Analytics показа, че ситуацията е тежка и за наемателите. Ню Йорк, Маями и Форт Лодърдейл във Флорида, Лос Анджелис и Северен Ню Джърси са петте най-натоварени места в Съединените щати през второто тримесечие на годината, показва докладът въз основа на цените на наемите и семейните доходи (или наемът към съотношение на доходите.) Наемателите в тези градове отделят над 30% от доходите си за наем, казват от Moody's.

Кога и с колко Фед ще понижи основните лихви в САЩ - прогнозата на Morgan Stanley

Кога и с колко Фед ще понижи основните лихви в САЩ - прогнозата на Morgan Stanley

Според инвеститорите, от значение са и предстоящите данните за заетостта

Това е в контраст с региони, в които разходите за подслон намаляват, като Тампа, Флорида, Денвър и Минеаполис, според данните за индекса на потребителските цени. Увеличаването на жилищното строителство е ключово за тези мегаполисни райони, защото може да облекчи натиска върху цените. Притокът на нови жители повиши разходите за жилища в района на Тампа Бей, оставяйки го с един от най-високите годишни нива на инфлация в страната миналата година.

Снимка 675766

Източник: iStock

Сега метрото в Тампа има едни от най-ниските цени, най-вече благодарение на увеличеното предлагане на жилища. В национален мащаб жилищният пазар най-накрая показа признаци на подобрение. Ръстът на цените на жилищата на годишна база се забави през последните няколко месеца, измерен от националния индекс, като се повиши с 5,4% през юни спрямо година по-рано.

Средният 30-годишен ипотечен лихвен процент в момента е на най-ниското си ниво от май 2023 г., инвентарът на жилищата се разширява всеки месец през тази година досега, а доходите на домакинствата продължават да растат с бързи темпове, което се дължи най-вече на достъпността на жилищата.

София изпреварва Ню Йорк и Лос Анджелис и е в топ 10 на най-бързо растящите жилищни пазари в света

София изпреварва Ню Йорк и Лос Анджелис и е в топ 10 на най-бързо растящите жилищни пазари в света

Класация със 107 участващи града

Успех в комфортния живот в Ню Йорк

Достъпността е възпрепятствана по различни причини на различни места, но единственият регион, който в момента носи короната на най-недостъпния жилищен пазар в Америка, изглежда е Ню Йорк.

Голямата ябълка е най-натовареното място с наеми в САЩ до момента, според доклада на Moody's, където наемателите отделят около 58% от доходите си за наем през второто тримесечие. В национален мащаб тази цифра възлиза на около 27% през периода април-юни.

Районът, обхващащ линията на метрото на Ню Йорк-Нюарк-Джърси имаше един от най-високите годишни темпове на инфлация в страната през юли, като месечното увеличение "основно се дължи на по-високите цени за апартамент", казва регионалният комисар на Министерството на труда Уилям Дж. Сибли.

"Сърцераздирателно е, когато гледам данните за Ню Йорк", допълва Лу Чен, старши икономист в Moody's.

Настъпи златна ера за наемателите в САЩ

Настъпи златна ера за наемателите в САЩ

Жилищният пазар отвъд океана излиза извън контрол

"Просто няма начин много хора и дори цели семейства да могат да си позволят да живеят в което и да е от тези жилища, без да го споделят с още хора."

Средният наем в Манхатън, дом на Таймс Скуеър и емблематичните небостъргачи на Ню Йорк, е бил 4300 долара през юли, според доклад на брокерската фирма Douglas Elliman и Miller Samuel Real Estate Appraisers and Consultants.

Снимка 658470

Източник: GettyImages

В Бруклин средният наем през юли е бил 3600 долара, а в северозападната част на Куинс - 3450 долара този месец. Средният национален месечен наем за всички е $2106, според Zillow. Ръстът на цените на жилищата в Ню Йорк е най-бързият в страната, нараствайки с 9% през юни спрямо година по-рано, според данни на Case-Shiller.

Проблемът с недостъпността на Маями

В регионите, в които се наблюдава силен ръст на населението през последните години, се наблюдава и повишаване на жилищните разходи. От Маями до Атланта и Финикс, притокът на нови жители в много американски градове, било защото хората търсят по-топло време или по-ниски разходи за живот, повишава търсенето на жилища. И така, цената на апартаментите, независичо дали става дума за покупка или за наем, достигна рекордно високо ниво, показват данните на CPI.

Днес обаче нещата постепенно се променят. Инфлацията в Атланта, Тампа и Финикс прекъсна през последната година, благодарение на забавянето на жилищните разходи. Единственото изключение е Маями.

"Тампа е бързо развиваща се област и има значително строителство, тъй като имаме много налична земя в околните райони като окръг Хилсбъроу и окръг Паско", коментира Брайън Адкок, председател на Камарата на Тампа Бей.

"Сега тук има много повече квартали и това е основната разлика с Маями."

Маями е второто най-натоварено откъм цени за наеми място в Америка, съобщава Moody's, като наемателите тук отделят около 37% от доходите си за жилище. Индексът на CPI за жилище за централния район на града регистрира 5,8% годишен ръст през юни, според последните данни, в сравнение с 5,1%, наблюдаван на национално ниво пре месец юли.

Цените на най-големия жилищен пазар в света достигнаха нов рекорд за всички времена

Цените на най-големия жилищен пазар в света достигнаха нов рекорд за всички времена

Средната продажна цена на жилище е скочила до близо 400 000 долара. Кои са причините за кризата с достъпността?