На фона на спада на цените на жилищата в доста европейски градове (Берлин, Амстердам, Мюнхен, Копенхаген и др.) след покачването на лихвените проценти, то нашата столица София остава в топ 10 на най-бързо растящите цени на жилищните пазари в света. Това показват данни от доклада на консултантската компания Knight Frank за третото тримесечие на 2023 година.
София попада на 9-то място от 107 града в света с годишен ръст цените на жилищата от 8,8%. Преди нас се нареждат градове като Варшава (10,6%), Атина (12%), Загреб (14%), Дубай (18%). На първо място с впечатляващ ръст от 102,7% е Анкара, а Истанбул е на второ със 77% годишен ръст при цените.
Като цяло по-голяма част от градовете включени в проучването показват ръст на цените на годишна база - 71 града са отбелязват покачване.
Любопитен факт обаче е, че въпреки застоя на сделките в града и като цяло у нас, София изпреварва по ръст на цените на имотите големи световни административни центрове като Лос Анджелис, където ръст е 5,3 на сто на годишна база, Ню Йорк (6,3% ръст), както и Осака и Токио, които отчетоха ръст от по 5,9%.
Далеч зад столицата ни по този показател остават и европейски градове като Будапеща (1,2%), испанската столица Мадрид (4,7%), Милано (3,8%), Барселона (4,7%) и много други.
Спад на западните европейски пазари
Покачването на лихвените проценти донесе доста промени на жилищните пазари в Западна Европа. Пазарът в Германия от месеци наред е в упадък, което подкопава и икономиката до известна степен. Редица строителни предприемачи заявиха, че не могат да поемат нови поръчки и замразиха текущи, като имаше и фалити. Цифрите от доклада ясно сочат спадът на пазарите. В Берлин годишният спад на цените на имотите е 5,1% през третото тримесечие. В Мюнхен се отчита спад от 7,1%, а в Кьолн - 7,1%.
Другите градове с по-сериозен спад са Хамбург (7,9%) и Франкфурт (10,1%)
Средният годишен ръст на цените в градовете в класацията през третото тримесечие на 2023 г. е 2,3% от 1,6% през второто. На тримесечна база е отчетен ръст от средно 0,9% или трето поредно тримесечие на положителен растеж.
Основните причини за ръста според експертите, съставили доклада: недостатъчно предлагане, ръст на заплатите по-голям от този на инфлацията, повече спестявания на домакинствата и ограничено ново строителство. Тези фактори са предпоставка за поддържане на цените каквито са сега.
Ще има няколко фактори, които ще предотвратят възстановяване на жилищния пазар, като сред тях е по-високите вноски за ипотеката. Въпреки че ипотечните лихви се очаква да намалеят през 2024 г., цената на дълга ще се остане значително по-висока, в сравнение с нивата от преди пандемията. Този фактор ще намалят още достъпността.
насо
на 11.01.2024 в 10:03:47 #1От тази година има увеличение на данъците, но това увеличение трябва да е още по-виско най-вече за второ жилище, за такива отдавани под наем. Също така в България собствениците на апартаменти не плащат наем за земята, на която е построена сградата. И да не забравяме, че би трябвало да се извършва по-добра поддръжка на сградите (ремонт на фасади, покриви, ВиК, вентилация, почистване) за сметка на всички собственици.