Жилищният пазар в Швеция е един от най-горещите в Европа, но сега се превърна в един от един от най-бързо потъващите в света. Спадът на цените е на нива, сравними с 90-те години на миналия век, когато Швеция беше разтърсена от жилищен срив, който отекна на финансовите пазари и принуди правителството да поеме банки, които бяха на ръба на фалита. Сега идва комбинацията от високи цени и повишени лихвените проценти. Така цените на жилищата спаднаха с над 15% от пика си през март 2022 г., Прогнозират се и по-нататъшни спадове.
От години на шведския жилищен пазар има предупреждения за огромното покачване на цените на жилищата. Тогава цените на жилищата се повишиха, заради недостиг на жилища и ниски лихвено проценти. Увеличенията на цените на жилищата изпревариха темповете на повишаване на заплатите.
В световен мащаб жилищните пазари пострадаха през миналата година, заради политиката на централните банки за повишаване на лихвените проценти в отговор на рязкото увеличение на инфлацията. Последствията в Швеция бяха особено драматични, до голяма степен заради факта, че преобладаването на ипотеките с плаваща лихва направи домакинствата там необичайно уязвими към промени в лихвените проценти. До края на годината централната банка повиши своя референтен лихвен процент до 2,5% и очаква да продължи да се увеличава през 2023 г.
Не само Швеция изпита подобни вълнения. През 2022 г. цените на жилищата се понижиха в страни като Канада, Австралия и Китай, а прогнозите предупреждават за предстоящ спад в Обединеното кралство.
Какво следва?
Очаква се повишенията на лихвите на ипотечните лихви да има бърз ефект върху финансите на потребителите. Централната банка смята, че последствията могат да бъдат ограничени до лека рецесия през 2023 г., докато други прогнози като тази на главния икономист на Nordea Bank Abp Аника Уинст, предупреждават, че Riksbank може да подценява въздействието. Най-голямата банка в скандинавския регион, подчерта, че падащите цени на жилищата обикновено карат домакинствата да намалят разходите си.
Централната банка предупреди, че ако цените не спрат да растат, може да се наложи да повиши своя референтен процент над 4,5%. При такъв сценарий би било трудно да се види понижение на цените на жилищата.
Все пак има и позитивни неща от цялата ситуация. Спекулативното купуване е ограничено, а недостигът на жилища трябва да осигури възглавница на много местни пазари.
Освен това агенти за недвижими имоти казват, че е имало известно стабилизиране в Стокхолм. Повечето анализатори все още смятат, че цените ще продължат да падат, докато има признаци, че инфлацията се забавя.