Цените на селските имоти са паднали средно с над 40%, а в отделни региони и над 50%, и се върнаха на нивата си от преди пет години. Те са един от най-засегнатите сектори от пазара на недвижими имоти, казват експерти, потърсени за коментар от БНР. Продажбите също са намалели драстично. Анализаторите очакват още половин година спад в цените и малко реализирани сделки.
Така, ако през 2008-а средно сте могли да си купите селска къща за около 30 000 евро, то сега може да го направите за около 14 000 евро. Най-много са поевтинели селските имоти около Варна, Добрич, Кърджали и Видин. В част от тези области къщите са загубили почти 60 на сто от цената си и въпреки това не се намират купувачи.
Така например само преди няколко дни в с. Сенокос, което е на 15 км от Балчик е обявена за продажба къща с два декара дворно място. Исканата цена е 25 000 лева.
„Обаче уви, не мога да му кажа на клиента, че в скоро време ще се реализира продажба на такава цена. Ако евентуално нещо може да стане, това ще бъде най-много на 10 000 лв. за момента. А такива като него не са единици, доста хора са", казва Павлина Тодорова, брокер на недвижими имоти.
Ето какво показва проучването на БНТ:
- в област Кърджали средната цена в момента е 11 300 евро, или спад от 58%;
- в областите Варна и Добрич средната цена в момента е 14 800 евро, или спад от 53%;
- в област Видин средната цена в момента е 7000 евро, или спад от 44%;
- в област Монтана средната цена в момента е 4800 евро, или спад от 39%;
- в Софийска област средната цена в момента е 19 250 евро, или спад от 35%;
- в област Бургас средната цена в момента е 19 700 евро, или спад от 32%;
- в област Плевен средната цена в момента е 4 800 евро, или спад от 28%.
Вече и традиционните купувачи, англичаните, нямат апетити да купуват селски имоти, дори и да са близо до морето. Една от причините е лошата инфраструктура и затруднения достъп до селата, но съществена причина са и грабежите по имотите на чужденците.
Според нотариус Юлиян Димитров вече няма кандидати, които да търсят селски имоти, за да ги реновират или престроят и след това да сложат табелката „продава се" на двойно и тройно по-висока цена.
Прогнозите също се мрачни. Дори и да се раздвижи пазарът, цените на селските имоти ще останат сравнително ниски, казват анализатори на пазара.
zmja
на 08.02.2010 в 20:51:44 #2Наемът на търговско помещение трябва да бъде 2-5 % от месечният оборот.Мястото и вида бизнес намат никакво значение.Или при оборо среден 100 лв. на ден наемът е 3000 лв. по 5% наемът трявва да е 150 лв. Наемът на жилище трябва да е 20% от средната за региона заплата за човек .като се спазва минимална заета площ за лице. Или гарсониера в София - 2 човека по 360 лв. - 720 по 20% наема е 144 лева. Другото няма нищо общо с нормалната икономическа логика.Следва задължително затваряне на обекта. Набутваш се а и държавата губи от данаците които си щял да плащаш,работници които си щял да наемеш.На рентиера му е през оная работа. пуска нова обява и чака следваия балък ,даже леко вдига наема. Живеем в свободна страна с пазарна иономика.Нека данъците които се плащат от рентиерте да са нормални до описаните по горе от формулите нива.Над тях данъкът да е жесток. Така по естествен път ще се регулира пазарът.Друг е въпросът ,че рентиерите крият 90 % от данъците. www.naematel.net
XXX
на 01.02.2010 в 10:08:08 #1"Една от причините е лошата инфраструктура и затруднения достъп до селата, но съществена причина са и грабежите по имотите на чужденците" И не само на чужденците, а на всички наред. Когато се премахнат тези причини, тогава може да се очаква ръст на цените. Дотогава - без пари да ми го дават, няма да взема такъв "имот".