Сделките с имоти в България продължават да падат и то със сериозно темпове. Това показват данните на Агенцията по вписванията за третото тримесечие на тази година, когато вписаните продажби са общо 54 277 броя. За сравнение, през изминалото второ тримесечие те са били 54 371 броя. Това е петото поредно тримесечие на спад на сделките за покупка у нас.
Може да се каже, че спадът е воден от големите градове. София, Пловдив, Варна и други областни центрове отчитат спад през третото тримесечие.
Най-големият пазар на имоти у нас София е регистрирал едва 7001 сделки. Столицата все още си остава градът с най-много изповядани сделки и въпреки това спадът е от 5,5% на годишна база - от 7 400 сделки на 7001. През миналото тримесечие те са били 8 615 броя. Това означава, че в сравнение с миналото тримесечие спадът е близо 19 на сто.
Ако се върнем две години назад през 2021 година, виджаме, че сделите през третото тримесечие са били 8732 броя. Стадът изглежда ясно подчертан.
Като цяло намаляването на броя на сделките у нас започна в края на 2022 година, след силни няколко години на пазара на имоти по време, особено 2021 и 2020. С реализацията на повече покупки и цените се покачиха значително. По данни на НСИ цените на имотите са били с 10,7% по-високи през миналото тримесечие, в сравнение с година по-рано.
Въпреки спада на сделките в столицата ни, София още един от градовете с най-бързо растящи цени на жилищата, но не само у нас, а и в света. Според индекса на Global Residential Cities на консултантската компания Knight Frank, столицата ни се нарежда на девето място сред 107 града по най-бърз ръст на цените на имотите.
В топ десет на най-бързо растящите цени на имоти в света
Въпреки спада на сделките в столицата ни, София още един от градовете с най-бързо растящи цени на жилищата, но не само у нас, а и в света. Според индекса на Global Residential Cities на консултантската компания Knight Frank, столицата ни се нарежда на девето място сред 107 града по най-бърз ръст на цените на имотите. Данните са второто тримесечие сочат, че ръстът на цените в София е 8,8% на годишна база.
В това отношение столицата ни изпреварва европейски градове като Рейкявик и Лисабон, Барселона, както и световни центрове като Чикаго, Ню Йорк, Сидни и други.
Според експерти се очаква се 2023 година да завърши със спад в сделките за покупка на жилища у нас. Това ще донесе и спад в цените, но с много бавни темпове. Ако тази година завърши, отчитайки спад в сделките, то охлаждането при цените може да се очаква през следващата или през 2025 година и ще зависи от много други фактори като търсене, инфлация, покачване на доходи, безработица и други.
nikolai-kavrakov
на 25.10.2023 в 11:53:03 #1И децата разбраха че имотния пазар бавно върви към рецесия и криза ,както виждаме и в целия свят .Надявам се все повече бъгарски граждани да се оттеглят от тези цени и да ги оставят да се сринат така ,както се и надуха ,чрез страховете насаждани от медии,от брокери,агенции ,строители и кредитни посредници ,активна пропаганда през медии ,чрез статии и така нататък.Лихвите тепърва ще растат в България ,кредита ще поскъпва ,виждаме до какви нива се стигна глобално ,парите нямаха цена и това наду този зверски балон не само при имотите ...сега вече ситуацията се обърна