Покупката на офис чрез бизнес ипотечен кредит струва колкото наемането му, сочат наблюденията на небанката „Кредитекс и ХипоКредит". 16% от всички кредити, отпуснати от небанката, са използвани за покупка на инвестиционни имоти. От компанията очакват раздвижване на пазара на бизнес имотите поради променените съотношения продажна цена/наем.
Разходите за покупка на офис с ипотечен кредит и за наем са еднакви, независимо от по-ниските цени на наемите и по-високите лихви по бизнес кредитите сега в сравнение с 2008 година. Например офисите до 250 кв.м.в гр.София в момента се предлагат за продажба на цени между 650 и 1000 евро на кв.м., в зависимост от местоположението. Това означава обща покупна цена от 165,000 до 255,000 евро.
При 100% финансиране на покупката с 25-годишен бизнес-ипотечен кредит с годишна лихва от 11%, средномесечната погасителна вноска по заема ще бъде между 1,617 и 2,500 евро на месец (без включени разходи по прехвърлителната сделка и ипотеката). В същото време наемите за подобни имоти са между 6.5 и 10 евро на кв.м. или около 1,625 - 2,500 евро на месец (без включени разходи за депозити към наемодателя).
„Излизането от кризата ще доведе до постепенното покачване на наемите и продажните цени не само на офисите, но и на производствените и складови площи. Фирмите, които дотогава са успели да закупят собствена база, в бъдеще ще спестят средства от наем и евентуално ще могат да реализират и капиталова печалба", коментира Красимир Гумнишки, Мениджър бизнес кредитиране в небанката „Кредитекс & ХипоКредит".
Пет са основните предимства има покупката на собствен офис пред използване на офис под наем. На първо място собственият офис е въпрос на престиж за фирмата. Второ, вноската по кредита остава относително еднаква през целия период на изплащане като има опция и за намаляващи вноски, докато наемът може да подлежи на индексация. Трето - в случай на прекратяване на наема, фирмата може да загуби клиенти и време за търсене и обзавеждане на ново пространство. На четвърто място платените лихви по кредита (без главницата) се признават за разход на фирмата, с който се намалява данъчно облагаемата печалба. Платените наеми също могат да бъдат признати, но понякога наемодателите не се съгласяват да декларират реалния размер на наема. Не на последно място евентуално повишаване на цената на имота след кризата дава възможност за увеличаване на кредита или печалба от препродажба на имота.
Недостатък за притежателите на собствен офис са разходите за поддръжка на сградaта, както и за годишните данъци и такси.
Кредитекс & ХипоКредит е небанка (non-bank) за финансиране на малкия и средния бизнес и за предоставяне на жилищни кредити. Тя е част от групата компании на „Ти Би Ай Файненшъл Сървисиз" (TBI Financial Services B.V.).
По-голямата част от „небанките" у нас се занимават с бързи потребителски заеми. За разлика от тях Кредитекс & ХипоКредит предоставя бизнес ипотечни кредити и жилищни заеми и като начин на работа напълно се различава от дружествата за бързи потребителски заеми. Дейността на Кредитекс & ХипоКредит е идентична с тази на банковите отдели за бизнес кредитиране.
Над 2/3 от отпуснатите от дружеството кредити са за МСП. Това са дългосрочни кредити за развитие на бизнеса срещу ипотека на недвижими имоти в цялата страна. За обезпечение се приемат завършени имоти от всякакъв тип - апартаменти, къщи, вили, офиси, заведения, складове, цехове и др. Обикновено, размерът на заема е до 75% от оценката на тяхната пазарна стойност.
Заемите нямат ограничение в целта, не се изисква и бизнес план при кандидатстване. Максималният срок за погасяване е до 25 години. Цената на заемите на дружеството, предвид техния срок, структура, ниво на риск, бързина на обслужване, сложност на съответния казус и т.н., са напълно съизмерими и конкурентни с цените на подобните по вид кредити от другите финансиращи институции на пазара.
zmja
на 15.09.2010 в 23:17:47 #10Започна голямото напускане на дупките/апартаментите/ в софия.Забелязвайки голямата вълна на роми настаняващи се в празни имоти ,много хора продават апартаменти и се насочват към селата до 50 км от софия.Натиск оказват и невъзможността да се регулира етажната собственост и проблемите между собственици стават все по големи. Така че колкото и да се пънат брокери банки и строители цените до година сте ударят 200 евро квадрата. В софия ще се работи само. Тук ще живеят само мангали и клошари и тук таме някоя и друга пенсия.ВЕЧЕ ПОЧВА ДА СЕ РАЗБИРА ЧЕ ДА ЖИВЕЕШ В СОФИЯ НЕ Е ПРЕСТИЖНО. ПРЕСТИЖНО СТАВА ДА ЖИЖЕЕШ В ИНДИЖИДУАЛЕН КРАИГРАДСКИ ИМОТ. а иначе: Наемът на търговско помещение трябва да бъде 2-5 % от месечният оборот.Мястото и вида бизнес намат никакво значение.Или при оборо среден 100 лв. на ден наемът е 3000 лв. по 5% наемът трявва да е 150 лв. Наемът на жилище трябва да е 20% от средната за региона заплата за човек .като се спазва минимална заета площ за лице. Или гарсониера в София - 2 човека по 360 лв. - 720 по 20% наема е 144 лева. Другото няма нищо общо с нормалната икономическа логика.Следва задължително затваряне на обекта. Набутваш се а и държавата губи от данаците които с щял да плащаш.,работници които си щял да наемеш.На рентиера му е през оная работа. пуска нова обява и чака следваия балък ,даже леко вдига наема. Живеем в свободна страна с пазарна иономика.Нека данаците които се плащат от рентиерте да са нормални до описаните по горе от формулите нива.Над тях данъкът да е жесток. Така по естествен път ще се регулира пазарът.Друг е въпросът ,че рентиерите крият 90 % от данаците.
iavorski
на 30.08.2010 в 12:41:50 #9Колко забавно - лихвите по кредитите в България имат само една посока - нагоре. Всеки взел ипотечен кредит през последните три години го е усетил. Освен това за наем на офис не е необходимо да разполагаш с поне 25% от парите кеш както е за покупката с кредит. 25% на 200 000 евро са си 50 000 евро. В БГ фирмите с по 50 000 евро свободни пари с лопата да ги ринеш.
NAVY111
на 30.08.2010 в 10:20:21 #8"В същото време наемите за подобни имоти са между 6.5 и 10 евро на кв.м." Щом, като цените са такива, значи има кой да ги плаща. Едва ли хората, плащащи такива наеми са чакали Мани.бг да им "отвори очите" кое им е по-изгодно.
nofreeman
на 30.08.2010 в 09:52:21 #7Какво излизане от кризата бълнувате бе....свиквайте със сегашното положение, оттук нататък само ще се влошава !!!
kratun
на 29.08.2010 в 21:45:19 #6За разлика от наема, вноската по кредита остава постоянна във времето. Именно, вноската остава постоянна, а наемът пада. И ще пада. Остава въпросът - къде й келепира? Правилно, има го, но той не е за този, който има нужда от офис.
Silverdevil
на 29.08.2010 в 20:22:49 #5Брокера вика : купувай , банкера вика : тегли заем. Аз поправям обуща и викам : ела да ти смена стелките да не ти се износи подметката
kokoazsem
на 29.08.2010 в 20:09:21 #4Освен да се посмееш на поредните идеоти,които бизнеса не им върви и чакат поредните баламурници да се загробят с 25 годишен заем,и да се надят през тези години да няма катаклизми,че ще оберат пешкира.-хаиде да видим обаче недостатъците от това и дали не епо хубаво да си на свободен наем 1)Престиж-то хубав престиж е ,обаче я да си представим,че икономическата криза се задвижи повече-ако си наел един офис,просто прекратяваш договора и си ок-спестяваш мангизи и си 2500 евро на печалба-обаче с банката няма такива неща-искаш ,неискаш плащаш,а те си живуркат от лихвите,а с 14-18 лихва за 25 години-ти ще го върнеш няколко пъти. 2)вноската по кредита остава относително еднаква през целия период =смях в залата-тези коцодери могат да си дигат лихвата по всяко едно време,ако това стане ходи се оплаквай на гоцко и бибитко-ЕФЕКТ ще има невероятен-както за последните 20 години имаше ефект,а това лихвата да намалее0да бе вярвам ви-както вярвам още на царя,че едошъл в родина та ни да помогне,а не да си вземе имотите 3)в случай на прекратяване на наема, -Този,които дава наема,той е заинтересован от дългосрочен наем,защото всеки месец има сигурни постъпленияма иначе имотът може да е месеци на пазара и пак никой да не го наеме.Още повече ,че с индивидуален договор за по дългосрочен план и впредвид икономическата криза винаги може да предоговориш много добри условия и много по нискацена-докато това с банките-забрави 4)На четвърто място платените лихви по кредита (без главницата) се признават за разход на фирмата, с който се намалява данъчно облагаемата печалба. Платените наеми също могат да бъдат признати, но понякога наемодателите не се съгласяват да декларират реалния размер на наема. -в тебе са парите следователно и силата-искаш ли фактура,финансов документ-винаги ще ти се адде-ако не ще отидеш при поредния,който офисът му стои месеци на пазара,без никой да го наеме. 5)Не на последно място евентуално повишаване на цената на имота след кризата-повишаване на цените-след 25 години ако продължава тенденцията като народ ще сме смее стопили доста,циганите и турците ще бъдат половината,ако не и повече от населението,всеки що годе кадърен щесе е махнал от тук,защто никои не иска анархия и свободия-та кой ще бъде потенциален купувач-мангалите ли ?
mc solaar
на 29.08.2010 в 19:10:27 #3но комент ,да
LEVSKI27
на 29.08.2010 в 14:45:59 #21. Panther | 29.08.2010 13:17
Panther
на 29.08.2010 в 14:17:50 #1Вярвайте им. И естествено, най-изгодно е да вземете кредит от тях, това се подразбира.