Закупуването на недвижим имот се сочи от специалистите като една от най-скъпите инвестиции в живота на един човек, коментират от profit.bg

Психиката на българите по принцип е свързана с възприятието, че притежаването на недвижим имот е от "жизнена необходимост", а много дори са на мнение, изхождайки от историческото представяне на цените на имотите, че покупката на такова е и най-добрата инвестиция.

За подобно мислене допринася силното поскъпване в цените на недвижимите имоти през последните няколко години.

Особено ясно изразено е то и през първото тримесечие на настоящата година, непосредствено след присъединяването на страната ни към ЕС. За посочения период цените на имотите у нас са били трети по ръст в световен мащаб като са се повишили с 22.6% на годишна база, изоставайки единствено след Латвия където са поскъпнали с 61.2%.

Ръстът в цените на жилищата у нас от една страна се предопределя от силното вътрешно търсене, а от друга страна от засиления чуждестранен интерес, като все повече чуждестранни индивидуални и институционални инвеститори насочват своите средства към недвижимите имоти с цел и те да се облагодетелстват от бума в сектора.

Секторът на недвижимите имоти у нас генерира около 10% от БВП на страната, като за изминалата 2006 година е привлякъл около една трета от чуждестранните инвестиции, или повишение от близо два пъти спрямо нивото им от предходната година.

Конкуренцията с чуждестранни инвеститори на местните лица се задълбочава и от факта, че страната ни е считана от много международни агенции за една от страните с най-голям потенциал за ръст на недвижимите имоти в ЦИЕ.

Последно проучване на една от водещите световни агенции за недвижими имоти - Jones Lang Lasalle посочи, че столицата ни София е с най-голям потенциал за поскъпване на недвижимите имоти сред столиците на страните от Централна Европа.

Сред развиващите се пазари България и Словения, които са сред страните с най-висока възвръщаемост от наеми, се радват на продължаващ силен интерес от страна на международните инвеститори в недвижими имоти.

Очаква се продължаващото добро развитие и перспективи за ръст пред нашата икономика, на фона на членството й в ЕС, да продължава да привлича интереса на международните инвеститори, което заедно с високото ниво на вътрешно потребление донякъде гарантира положителното развитие на пазара през следващите години.

В страната ни възвръщаемостта от наеми е в размер на 10.5% годишно, което нарежда България на втора позиция по възвръщаемост от наеми в Югоизточна Европа след Молдова, където тя възлиза на значителните 14.13%.

Все още относително по-ниски са и цените на недвижимите имоти, в сравнение с останалите страни от ЕС. За сравнение, средната цена на недвижимите имоти в София възлиза на около 1000 евро на кв. м, което е в пъти по-ниско от столици като Будапеща, Прага, Братислава, Рига и др.

На фона на очакваното добро развитие на пазара на недвижимите имоти у нас обаче, остава въпросът по-добра инвестиционна алтернатива ли са те пред останалите такива, като инвестициите в акции например.

За първите три месеца на годината цените на недвижимите имоти у нас според статистически данни са се повишили с 22.6% на годишна база. За сравнение, индексът BG 40 се е повишил с 25.8% за посочения период. Естествено три месеца не са статистически представителни за доказване на дадено твърдение.

Много изследвания обаче сочат, че покупката на недвижим имот в дългосрочен план не е по-добра инвестиционна алтернатива пред тази на покупка на акции или други финансови активи, дори и в някои моменти да се случи подобно разминаване.

Публикувано през тази година изследване сочи, че доходността от инвестициите в недвижима собственост е изоставала, в сравнение с тази при акции и облигации през всеки от последните 5 и 10-годишни периоди в диапазона между 1963 и 2005 година в САЩ.

В тази насока на инвеститорите се припомня да не поставят недвижимите имоти на първо място при спестовните си пенсионни планове, защото това крие рискове.

И макар изследването да се отнася за САЩ, то спокойно може да се пренесе и у нас, като би се потвърдило от едно сравняване на доходността от акции и ръста на недвижимите имот за по-дълъг период, примерно за пет години.

Особено натежава везната в полза на инвестиции на фондовите пазари, ако инвеститорите не притежават цялата сума за покупка на недвижим имот с инвестиционна цел и ползват част от средствата под формата на банков заем, който значително понижава бъдещата им евентуална доходност.

Статията е заимствана от бизнес-сайта profit.bg