Цените на жилищата по света забавиха растежа си и чувствителн. Това се случва като естествено продължение на политиката на централните банки, които се опитват да овладеят инфлацията и вдигат лихвите. Централната банка на САЩ Фед вече обяви 10 повишения на лихвените проценти.
В световен мащаб ръстът на цените на жилищата се покачва с най-бавния годишен темп от третото тримесечие на 2015 г. . Само преди година - през първото тримесечие на 2022, ръстът на цените беше средно 11,1% на фона на процъфтяването на пазара след пандемията, посочва в свой доклад Global House Price Index консултантската компания Knight Frank.
Средният годишен ръст на цените на 56-те пазара, обхванати в доклада, се забави до 3,6% през дванадесетте месеца до първото тримесечие на 2023 г., което е спад от 5,7% през предходното тримесечие.
Въпреки че последните данни показват значително забавяне на годишния ръст на цените, тръстът на тримесечна база се подобрява. Цените в глобален в глобален се свиха с 0,6% през последните три месеца на 2022 г., но и отчетоха ръст от 1,5% през първите три месеца на 2023 г. Това обаче не трябва да показва, че глобалните пазари ще се подобрят - по-скоро идва от по-малкото предлагането, ограниченото ново жилищно строителство и други.
Пазарите с сериозен спад в рамките на година са Северна Корея (15,7%), Нова Зеландия (13%), Хонконг (10,3%), Швеция (8,8%), Украйна (7,8%), Финландия (7,6%), както и Канада, Дания, Австралия, Великобритания, Нидерландия.
Къде растат цените
Турция отново оглави класация през първото тримесечие, с ръст 132,8% на годишна база, който до голяма степен е следствие от необузданата инфлация. 22% е покачването на цените на тримесечна на жилищата там.
Страните от Източна и Югоизточна Европа също доминират в горната част на класацията. Ръстът на жилищата в Северна Македония за година е 18,8%, в Хърватия 17,3% и Унгария - 16,6%. У нас ръстът за периода е 9,5%, а на тримесечна база 1,6%.
Цените в САЩ се покачват с 1%, въпреки агресивната политика на Фед за повишаването на лихвите. Предлагането е ограничено, което е в основата на ръста на цените въпреки ниската достъпност, особено на развиващите се пазари в югоизточните и югозападните щати.
Изводи и прогнози
Инфлацията и движението на лихвените проценти ще бъдат основните фактори за определяне растежа на цените на жилищата в световен мащаб през следващите 18 месеца.
Годишната инфлация в 38-те държави-членки на ОИСР е паднала до 6,5% през май 2023 г. Това е най-ниското ниво от декември 2021 г.
Обединеното кралство остана единствената държава-членка на Г-7, в която инфлацията все още расте.