Кризата доведе до нова тенденция на пазара на вторични жилища в Русия - вместо продажби, все повече имоти се заменят. Финансовите затруднения карат хората да „влошават" жилищните си условия: да се преместват от по-големи в по-малки апартаменти, от Москва в провинцията, от центъра на града в покрайнините.

Продавачите получават нужната сума като доплащане за своето жилище. Замяната се осъществява с т.нар. алтернативни сделки, които понякога образуват дълги вериги между посредници. Сега е по-трудно да се продаде жилище, отколкото да се намери вариант за смяната му, пише lenta.ru.

При алтернативните сделки човек едновременно е продавач и купувач на жилище. Той или доплаща за нещо по-добро, или получава доплащане. Продажба се осъществява само ако е одобрен имот за покупка. Обикновено алтернативната сделка отнема между две седмици до месец. Рискът се свежда до минимум, защото участват много посредници - специалисти, но пък и всеки от тях получава комисионна.

Според информация на руски брокери, рез четвъртото тримесечие на 2008 г. делът на алтернативните сделки се е увеличил с 12%. Очаква се през 2009 г. около 60 - 70% от пазара на вторични сделки да се осъществява именно с помощта на алтернативата, а според някои експерти даже 80%.

Алтернативните сделки дават възможност да се решат финансовите проблеми на домакинството за сметка на жилището. Руските брокери отбелязват, че сегашните алтернативни сделки не са онзи начин на замяна, практикуван в съветските времена. Тогава е нямало право на собственост върху жилището и хората в безизходица понякога са чакали с години, за да сменят квартирата си. („Квартира" на руски означава „дом", апартамент, бел.ред.)

Документите по замяна на жилища се оформят като при покупко - продажбата. Процедурата започва с депозиране в банка на сумата, предвидена като доплащане. Сключва се тристранен договор, според който продавачът на алтернативен имот получава достъп до сметката в банката само след регистриране на документите. След това участниците подписват договор за покупко - продажба. Продавачът на алтернативен имот получава достъп до парите в банката, а жилището преминава към новия собственик с приемно-предавателен протокол.

Според данни на Индикатора на пазара на недвижими имоти на irn.ru, цената на жилищата в Москва през януари е спаднала под $5,000 за кв.м., като се отчита понижение с 5.4% спрямо декември, главно за сметка на панелните жилища и старите 5 - етажни кооперации. Надеждата на брокерите е, че понижението на стойността на имотите ще спре към края на пролетта, когато бъде достигнато ценово дъно от $4,000 за кв.м.