Няколко признака, че сте пристрастени към пазаруването
Всеки е имал момент в живота си, когато си е казвал, че иска нещо и си го е купувал. Понякога обаче, спонтанните покупки могат да сочат нещо повече. Налице е така нареченото "пристрастяване към пазаруването". И това не е някакво нереално състояние.
Асоциацията на психиатрите определят наличието на състояние на "импулсивно пазаруване". Хората страдащи от това състояние, често правят покупки, които им пречат да си плащат сметките, да се социализират, или да контактуват пълноценно с членовете на семейството си.
Как да разпознаете, дали и вие попадате в тази група. Ето няколко симптома:
- Криете покупките си
Обикновено целта на покупките, които правим, е да ги използваме. Някои от хората пристрастени към пазаруването обаче, често крият своите покупки дълбоко в гардеробите или пък под леглата. Защо? Те правят това, за да прикриват покупките си от своя съпруг, съпруга, или други членове на семейството си. Причината - да се прикрият следите от "свърхразходите".
Ако всеки месец харчите повече от предварително определените средства и то за покупки, които не са ви наложителни, то много е вероятно да страдате от подобен синдром. Пореден признак, че навиците ви за пазаруване са извън контрол.
- Свръхразходите ви продължават цяла година
Едно е да превишите бюджета си един месец в годината, а съвсем друго е да правите това в продължение на година.
- Купувате си неща, които не ви трябват
Прибирате ли се от пазар с чанти пълни с дрехи, които никога няма да облечете, или с потребителска електроника, която никога няма да ползвате. Покупката на неща, които не искате, или не бихте ползвали, е сериозен признак за пристрастеност.
- Не можете да купите само едно нещо
Ако сте излезли на пазар с конкретно поставена цел, за стока която ви е необходима, а се приберете с няколко торби пълни с най-различни стоки и правите това редовно, то значи най-вероятно имате сериозен проблем.
- Изпитвате вина
Ако се връщате от пазар с чувство на вина и притесненост, то много е вероятно да имате проблем и дори да започвате да го осъзнавате. Редно е, когато се връщате от пазар да се чувствате удовлетворен от направените покупки, според психолозите.
- Изпитвате напрежение, когато не пазарувате
И на последно място, ако се чувствате напрегнат, когато не сте в магазина или скоро не сте пазарувал, то много е възможно да имате проблем.