Токът за бита няма да поскъпне при планираната либерализация на пазара на електроенергия за битовите абонати от 1 юли тази година. Това увери пред БНР енергийният министър Жечо Станков.
Той уточни, че сметките няма да се вдигат с помощта на компенсации чрез фонд "Сигурност на електроенергийната система".
По негови думи с Европейската комисия трябва да бъдат предоговорени поети от страната ни ангажименти в областта на енергетиката като част от Плана за възстановяване и устойчивост. Станков обясни, че те застрашават функционирането на енергийния сектор.
Той даде пример с ангажимента за намаляване на въглеродните емисии от въглищните централи с 40%.
"Поет веднъж, този ангажимент е трудно да отпадне. Моята лична битка е той да бъде не индивидуален за всяка една централа, а това да е на национално равнище", посочи министърът.
Той отбеляза, че има общоевропейска цел с колко да паднат общите емисии, но никоя държава не е искала да си намалява емисиите конкретно от енергийния сектор.
USD
CHF
GBP
Gоspоd_Bog
на 02.03.2025 в 16:18:57 #2Вервайте на еврогейскати разпоретини! Дори ISW казва по-често истината
NaskoZashtoto
на 02.03.2025 в 15:20:56 #1Вярвам, няма да скача, ще се покачва стабилно и продължително, докато токът у нас стане поне толкова скъп, колкото в Германия. Нали за това напираме за пълноправно членство в ЕС.