След доставките на западни танкове "Леопард" и "Чаланджър", Украйна планира да се въоръжи и с нови танкове Т-84 "Оплот" собствено производство, съобщава Defense Blog, като цитира министъра на отбраната Олексий Резинков.
В прав текст: "Убеден съм, че украински танк като "Оплот" трябва да е на първа линия в тази танкова коалиция. Трябва ни железен юмрук на фронта, защото най-ценен е животът на нашите войници. Обичам кухнята и музиката на различни държави, но по отношение на индустрията защитавам интересите на Украйна. Затова Министерството на отбраната ще направи поръчка на "Оплот" за украинската армия", заяви Резинков.
We believe that our Leopards, Challengers, and Abramses could use some good company.
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) May 12, 2023
Nothing is a better bet than the Oplot, which was developed in Ukraine and will be serially produced for the #UAarmy! pic.twitter.com/frYz3yE5VU
Детайли: Т-84 "Оплот" (крепост - укр.) е най-модерното развитие на семейството танкови дизайни, започнало от Т-64. Работата по модела започва в средата на 80-те като опит за внедряване на мощен дизелов двигател на шасито на танк Т-80Б.
Източник: Wikimedia Commons
След разпада на СССР работата по модела продължава в независима Украйна. В Харковския локомотивен завод разработват нов купол, внедряват нова система за управление на огъня и система за нощно виждане. Под името Т-84 основният боен танк е приет на въоръжение в Украйна през 1999 г., но развойната дейност продължава.
През 2009 г. дебютира танкът "Оплот-М", създаден с цел да замени старите Т-64 и Т-72. Той има още по-модерна електроника, но освен това боекомплектът се съхранява в бронирано отделение и така се елиминира основния недостатък на иначе много компактните съветски дизайни - при тях екипажът буквално седи върху снарядите и евентуално попадение може да доведе до унищожителна верижна реакция вътре в бойната машина, която приключва с изхвърчането на купола и смъртта на танкистите.
51-тонният танк има мощен дизелов двигател с 1200 конски сили и развива до 70 км/ч. Той поразява целите си със 125-милиметрово стабилизирано гладкоцевно оръдие и управляеми ракети. За защита от пехота и небронирани цели разполага и с картечници.
Източник: Wikimedia Commons
Експлозивната реактивна броня и системата за контрамерки "Щора" увеличават шансовете за оцеляване на танка и 3-членния му екипаж при вражески обстрел.
Контекст: В Украйна със сигурност разчитат, че местната продукция ще е в по-голямо количество в сравнение с няколкото дузини западни танкове, с които разполагат. Истинско мащабно контранастъпление се нуждае от сериозна бронетехника - и то от съвременни машини с високи характеристики.
"Оплот" ще се бие не само за бъдещето на страната си, но и за своите позиции на експортния пазар след войната. През годините Т-84 е предлаган на ред държави, включително във вариант "Ятаган" със съвместимо със стандартите на НАТО въоръжение, но само Тайланд закупи малко под 50 машини.
От друга страна: Серийното производство на чисто нови танкове от държава, чиято територия е изцяло в обсега на вражеските ракети, дронове и самолети, е доста амбициозно начинание. Такива машини не се строят на малки скрити места - ясно е, че харковският завод вече ще е главна мишена на руските удари.
Освен това, даже в мирно време "Оплот" не се произвеждаше особено бързо - Украйна има едва шепа T-84 от всички варианти, а тайландската поръчка можеше да е много по-голяма, но азиатската страна се отказа от допълнителни бройки заради бавните доставки, които отнеха години.