Възходът на изкуствения интелект до превръщането му в най-горещата тема едва ли е убягнал от вниманието на някого. И технологията може да се окаже печеливша и при инвестиране. Прогнозира се, активите под управление на пазара на Robo-Advisors да достигнат около два трилиона долара през тази година.

Очаква се активите под управление да покажат годишен темп на растеж (CAGR 2025-2029) от 3,66%, което води до прогнозирана обща сума от 2.38 трилиона долара щатски долара под управление до 2029 г. На пазара на Robo-Advisors броят на потребителите се очаква да достигне 34,050 милиона потребители до 2029 г.

Снимка 688048

Източник: Явор Николов / Imagen

Средните управлявани активи на потребител от роботизирани мениджъри, се очаква да възлиза на 61,9 хиляди щатски долара през 2025 г. От гледна точка на глобално сравнение е показано, че най-високите активи под управление се очаква да бъдат достигнати в Съединените щати (1.66 трилиона щатски долара през 2025 г.).

Съкращения? Уолстрийт назначава нови хора с невиждано темпо

Съкращения? Уолстрийт назначава нови хора с невиждано темпо

Новата година се очаква да донесе огромен ръст на сделките - а някой трябва да работи по тях

За сравнение, през 2023-та година, роботизираните мениджъри на активи, управляваха около 1.37 трилиона долара, а само година по-рано, сумата бе в размер на едва 828 милиарда долара. Връщайки се още по-назад във времето - към 2020-та година, виждаме, че тогава робо-съветниците са били отговорни за управлението на едва 97.5 милиарда долара.

Πoтpeбитeлcĸитe плaтфopми нa poбo-cъвeтници, пpeдлaгaни oт гигaнти в ceĸтopa нa yпpaвлeниe нa aĸтиви, ĸaтo Vаnguаrd, ЈРМоrgаn Сhаѕе & Со. и Ваnk оf Аmеrіса Меrrіll Lуnсh, вepoятнo щe продължат да стават свидетели на cepиoзeн pъcт в yпpaвлявaнитe aĸтиви.

Примери за успех на робо-съветниците

Подкрепената от SoftBank Qraft Technologies е една компания, която залага, че AI може да осигури инвестиции и управление на портфолио. Южнокорейският финтех има около 60 милиона долара активи в три борсово търгувани фонда: AMOM, QRFT и LQAI, всички захранвани от AI въз основа на различни инвестиционни стратегии.

AMOM използва стратегия за моментум фактор. Това означава, че е насочен към акции, които са се представяли по-добре в миналото при предположението, че те ще продължат да растат. Неговите най-големи инвестиции, не особено изненадващо са - Nvidia (9,2%), Tesla (7,7%), Broadcom (7,1%) и Meta Platforms (4,1%), всяка от които имаше впечатляващи серия през 2024 г.

AMOM спечели 36% през 2024 г., докато неговият бенчмарк, iShares Edge MSCI USA Momentum ETF се повиши с 32%.

QRFT, по-дефанзивен ETF, държи около 40% от активите си в здравеопазване, основни стоки и индустриални акции. Той използва по-многофакторен подход и притежава 350 американски акции с голяма капитализация, за разлика от 50-те имена на AMOM.

Най-големите му инвестиции са в Apple, (8,7%), Meta (6,2%), Eli Lilly (3,4%) и Walmart (3,4%).

Фондът се справяше доста добре до края на годината, когато доходността му падна под тази на индекса. Приключи 2024 г. с ръст от 21% в сравнение с повишението от 23% за широкия S&P 500.

"Най-големият балон в човешката история": Защо се паникьосва Уолстрийт

"Най-големият балон в човешката история": Защо се паникьосва Уолстрийт

Опасенията от срив на американската икономика се засилват

И двата фонда ребалансират своите портфейли на втория търговски ден на всеки месец. Техните движения зависят изцяло от AI софтуера. В началото на януари AMOM леко намали участието си в Tesla, докато QRFT продаде целия си дял от 5% в Alphabet.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.