Турция започва масово производство на собствен боен танк - "Алтай". Със задачата е ангажиран местният производител на бронетранспортьори BMC, а първият подобен танк трябва да бъде доставен на турската армия в рамките на 18 месеца.
Военните ще получат общо 250 бройки от новата бойна машина, а компанията осигурява и логистична поддръжка през целия им жизнен цикъл, съобщи държавната Дирекция отбранителна промишленост, цитирана от местни медии.
Производството ще протече на няколко етапа - първоначално ще бъдат доставени 40 танка, след което ще бъдат произведени още 210 бойни машини с модернизирани бронирани системи и подсистеми. Крайната цел е 1000 нови танка, коeто значително ще засили бойния капацитет на турските сухопътни войски.
В проекта участват водещи турски оръжейни производители като Roketsan, Aselsan, Havelsan и Институтът по машиностроене и химическа промишленост.
Могъща бойна машина, произведена в Турция
Основното оръдие на бойната машина ще бъде 120-милиметрово гладкоцевно оръдие 55 калибър. Неговата система от ново поколение за контрол на огъня ще му позволи да поразява цели в движение с висока степен на точност.
Танкът ще разполага и с 12.7-милиметрова дистанционно контролирана тежка картечница и 7.62-милиметровo оръжие, подходящо за огнева поддръжка и стрелба в жилищни райони.
Бойната машина ще има и композитни брони, за да устои на въздействието на шрапнели, куршуми, ракети или снаряди, предпазвайки екипажа от вражески огън.
Сред останалите важни елементи на новия танк ще бъдат живоподдържаща система, допълнителна защита от противотанкови мини, лазерна система за предупреждение и и 360-градусова наблюдателна система.
Източник: BMC
"Алтай" ще бъде основна бойна единица на Турция в бъдеще
Почти всички части на новия танк - оръжейни ситеми, командни системи, брони и т.н. ще бъдат произведени в Турция. Единствено двигателят ще за първите модели пристигне от чужбина.
В момента прототипът на "Алтай" се задвижва от дизелов агрегат с 1500 конски сили, произведен от германската MTU Friedrichshafen. Тя ще достави двигателите за първите модели на бойната машина.
Танкът, базиран на южнокорейският K2 Black Panther, се разработва от няколко години. Прототипът бе представен на изложението за отбрана през 2011 г. в Истанбул. Бойната машина носи името на турския армейски генерал Фахретин Алтай, който командва Пети кавалерийски корпус по време на Турската война за независимост.
Според информация на турските медии общата инвестиция в проекта, чието развитие ще продължи повече от 20 години, се очаква да достигне между 25 млрд. и 30 млрд. долара.
Танк от следващо поколение
Описван като боен танк от следващо поколение, "Алтай" ще бъде основната сухопътна бойна единица на турската армия. Той ще бъде оборудван с технологии, които му дават възможност да осигури всякакъв вид тактическа подкрепа за армия от 21-ви век. При разработването му са взети предвид настоящи и бъдещи бойни предизвикателства.
Очаква се "Алтай" да се превърне в основен елемент на турската армия в бъдеще, благодарение на отличната си мобилност, превъзходна огнева мощ и издръжливост.
Танкът е важна стъпка в амбицията на Турция сама да произвежда военната техника и оръжейните системи, нужни за отбраната й.
"Трябва да преодолеем пречките пред независимото турско производство. Разбира се, ние не затваряме вратата за чуждестранни партньори, нашата врата е отворена за тези, които искат да си сътрудничим", заяви председателят на Асоциацията на отбранителната индустрия Исмаил Демир.
GolaVoda
на 18.11.2018 в 18:48:58 #2Няма проблеми.. ние сега сме в германската империя..проблемът е че германските империи не живеят дълго.
nsmilitia
на 11.11.2018 в 22:44:12 #1Бавно, но методично Ердоган възстановява османската империя... Да му мислим ние.