Първото до момента разследване на Министерството на правосъдието на САЩ за манипулиране на криптопазара от юридически лица се оказа съпътствано и от друга правоохранителна иновация - за да разкрият схемата, от ФБР са създали своя криптовалута, пише Fortune.

Освен токена, бюрото е регистрирало и фалшива компания специално за целта на операцията.

Крипто борсите отчитат капиталови отливи за милиарди

Крипто борсите отчитат капиталови отливи за милиарди

Отчетени са изходящи потоци, надхвърлящи $2.68 милиарда

Криптоиндустрията не е чужда на манипулациите на пазара, където цените често се влияят изкуствено чрез практики като wash trading, при които участниците фалшифицират поръчки за покупка и продажба, за да създадат впечатление за търсене. Тази практика е особено разпространена сред офшорните борси, като независимите анализатори оценяват, че до 50% или повече от търговията е изкуствено раздута.

Делото на Министерството на правосъдието е насочено към три маркет-мейкъра и техните служители, за които прокурорите твърдят, че са предлагали услуги за wash trading срещу заплащане. Обвинителният акт описва разследването като "първо по рода си", въпреки че прокурорите отбелязват, че схемите pump and dump съществуват от столетия - просто не с крипто.

Внедряване

За да разкрие операциите, ФБР създало токен, наречен NexFundAI, който работи върху блокчейна на Ethereum. Агент под прикритие се срещнал с маркет-мейкърите, за да обсъди използването на техните услуги. Един от техните представители се похвалил, че неговата компания използва ботове за едновременно купуване и продаване на централизирани борси, за да генерира търговски обеми.

Няколко от обвиняемите са работили в Saitama, компания, регистрирана в Масачузетс. Тя е работила с един от предполагаемите маркет-мейкъри - Gotbit, за изкуствено увеличаване на стойността на своя токен. Така пазарната ѝ стойност е скочила до 7,5 млрд. долара.

Крипто обществото в България с изненадваща прогноза за цената на Биткойн

Крипто обществото в България с изненадваща прогноза за цената на Биткойн

УНСС стартира магистратура по "Криптоикономика"

Министерството на правосъдието твърди, че ръководителите на Saitama тайно са продавали своите токени за десетки милиони печалба.

Няколко от обвиняемите са работили в международен план, включително в Португалия и Русия, като петима вече са се признали за виновни или са се съгласили на тази стъпка. Заедно с обвинителния акт на Министерството на правосъдието, Комисията по ценни книжа и борси също подгони уличените в манипулация компании.

Междувременно според криптоценовия тракер DEX Screener, NexFundAI към четвъртък все още се търгуваше активно с пазарна капитализация от около 237 000 долара...