Алтернативите за по-евтин транспорт зад граница, идващи най-вече от нискотарифните самолетни авиокомпании, стимулират българите да пътуват все повече. За това говорят и данните на националната статистика, според които през май месец тази година са пътували рекорден брой нашенци за последното десетилетие.
Изчисленията сочат, че пътуванията на български граждани в чужбина през този месец са били 653 хиляди, като този резултат е с с 15,7% над този за май предходната година.
За положителна тенденция говори значителният ръст на излизанията на нашенци зад граница с цел почивка и туризъм. Те са нараснали с над една четвърт или с 30 на сто за последната година. Пътуванията със служебна цел са се увеличили също осезаемо - с 23,1 на сто.
Източник: НСИ
Най-често българските граждани ходят в страните от Европейския съюз (ЕС) и надали е изненадващо, че на първо място сред държавите членки са най-близките от тях.
На първо място е Гърция с над 166 хиляди пътувания, като по-голямата част от тях са с цел почивка. До голяма степен този резултат се дължи на почивните дни през май, като нашенците традиционно ги прекарват в южната ни съседка.
Втора е Румъния с 52 хиляди пътувания и Германия с над 40 хиляди, където българите обаче по-често ходят по работа, отколкото за туризъм.
От Националния статистически институт (НСИ) отчитат най-голям ръст на пътуванията в Испания, Великобритания и Германия - с над 25 на сто.
В същото време нашенците най-малко ходят във Финландия, Португалия и Малта. Може да се каже, че това може да се обясни до някаква степен с липсата на нискотарифни полети до тези държави.
Извън ЕС най-желаните дестинации са други три съседни държави - Турция, Македония и Сърбия със съответно 129 хиляди, 38 хиляди и над 36 хиляди пътувания. Те формират повече от половината ходения в страни извън съюза. Най-малко през май българите са пътували към Канада и Норвегия, показват данните.