Хората винаги са били обсебени от диамантите и мнозина се стремят да намерят най-големите и най-ценните. Това желание води началото си от преди хилядолетия, като нашите предци са вярвали, че скъпоценните камъни могат да отблъскват злите духове и също така носят късмет. Тази мания не е изчезнала и още се търсят най-ценните и големи скъпоценни камъни. Някои неща не се променят.

Днес обаче знаем коя е най-богатата диамантена мина в света и че, тя е на стойност около 1,2 милиарда щатски долара - намира се в сърцето на древен вулканичен кратер в Ботсвана. От диамантената мина Jwaneng, наречена "Принцът на мините", са дошли едни от най-скъпите диаманти в историята. Разположена на 170 км югозападно от Габороне, столицата на Ботсвана, мината се управлява от консорциумът Debswana, съвместно предприятие между De Beers и правителството на Ботсвана.

Името на Jwaneng означава "място на скъпоценни камъни" и неговите богати на кимберлит находища отговарят на това име, откакто мината започна да функционира напълно през 1982 г.

Jwaneng е открита мина, образувана около кимберлитова тръба, рядък вид вулканична скална формация, която може да съдържа високи концентрации на диаманти, разказва Express.co

Мината се състои от три основни кимберлитови тръби, чрез които се добиват милиони карати диаманти всяка година.

Само през 2023 г. Jwaneng е произвела 13,3 милиона карата, което я прави най-ценната диамантена мина в света.

Къде е открит първият диамант в света

Къде е открит първият диамант в света

Скъпоценният камък е една от най-ценните находки в историята

Историята на мината датира от началото на 70-те години на миналия век, когато геоложките проучвания на De Beers Exploration доведоха до откриването на богатото диамантено находище през 1973 г. След близо десетилетие на оценка и изграждане, Jwaneng официално започва работа през 1982 г., като бързо се превръща в един от най-значимите източници на диаманти в света.

Оттогава мината непрекъснато се разширява с големи проекти за развитие, насочени към удължаване на нейния живот и увеличаване на производството.

Едно такова разширение, известно като Cut-9, е инвестиция от 2 милиарда долара, която се очаква да удължи живота на мината поне до 2035 г., като същевременно добива около 53 милиона карата необработени диаманти.

Процесът на копаене в Jwaneng е изключително сложна операция. Кимбърлитът се извлича чрез поредица от дълбоки пробиви в земята, с масивни взривни сондажи, използвани за разхлабване на скалата.

След това извлечената руда се транспортира чрез камиони, някои с полезен товароподемност от 250 тона, до преработвателна фабрика, където диамантите се отделят от околния материал.

Най-голямата златна мина в Европа, в която има 30 тона от благородния метал, чакащи да бъдат изровени

Най-голямата златна мина в Европа, в която има 30 тона от благородния метал, чакащи да бъдат изровени

Смята се, че печалбата може да бъде 140 милиона евро

Мината има най-съвременната технология за извличане на диаманти, включително напълно автоматизиран завод за възстановяване и напълно интегрирана сортировъчна къща. Тези съоръжения използват рентгеново и лазерно сортиране за откриване и извличане на диаманти с изключителна прецизност, осигурявайки минимални отпадъци и максимално възстановяване.

Местната икономика

Икономиката на Ботсвана се възползва значително от мината, тъй като Jwaneng допринася между 60 и 70% от общите приходи на Debswana.

Нов подземен проект, одобрен през януари 2024 г., се очаква да донесе 25 милиарда долара през следващите няколко десетилетия.

Jwaneng обаче е изправен пред някои екологични предизвикателства. Като открит рудник, той генерира големи количества отпадъчна скала и управлението на въздействието върху местните екосистеми остава приоритет.

Бъдещите планове включват подземно разширение, което ще изтласка минните дейности до дълбочина от 1000 метра и се очаква да създаде хиляди нови работни места.