Най-богатият човек в Украйна - Ринат Ахметов оцеля след революцията, войната и национализацията на активите. Състоянието му спадна почти 4 пъти от най-високото си ниво през 2013 г., след като революцията в Украйна прерасна в гражданска война, конфликт с Русия и анексирането на Крим.
И все пак 52-годишният бизнесмен продължава да бъде най-богатият човек в Украйна, като състоянието му в момента достига 5.9 млрд. долара, според Индекса на милиардерите на Bloomberg.
Ахметов притежава System Capital Management, най-големият индустриален конгломерат в страната, чиито най-ценни активи са стоманената компания Metinvest и DTEK - компания за добив на въглища и природен газ, която произвежда и доставя електроенергия. И двете компании имат предприятия в района на Донецк и Луганск, където избухна въстание на проруски бунтовници.
Политическите сътресения в Украйна донесоха огромни загуби на Ахметов
Милиардерът, който е собственик на футболния "Шахтьор Донецк" и запален поддръжник на бившия президент Виктор Янукович, бе принуден да се премести от родния си Донецк в Киев, а богатството му сериозно спадна от върховите 22.4 млрд. долара през януари 2013 г.
В началото на 2017 г. активите на Metinvest и DTEK в Луганск и Донецк бяха национализирани от проруските бунтовници, след като военните ветерани на Украйна започнаха транспортна блокада на източните райони, контролирани от бунтовниците.
Въпреки това Ахметов и компаниите му успяха да оцелеят, а Metinvest отчита по-силни финансови резултати за първата половина на 2018 г. в сравнение със същия период през 2017 г.
Източник: Getty Images
Вятърна ферма на DTEK в Украйна
Производството на въглища на DTEK намаля с 12.9% през същия период. Усилията някои от енергийните предприятия да преминат от антрацитни въглища, недостъпни заради транспортната блокада, към черни въглища вече дават резултати и позволяват на холдинга да намали нуждите си от внос на въглища, според Александър Параший от Concorde Capital.
Освен това компанията си е поставила за цел да вложи около 1.1 млрд. долара във възобновяеми енергийни източници до 2020 г.