Година след като властите в родината ѝ започнаха парче по парче да откъсват от семейната ѝ империя, днес доскорошната най-богата жена в Африка наблюдава от разстояние нейното разпадане.

От Дубай, където преди месеци се мести да живее, Изабел душ Сантуш води съдебна битка срещу правителството на Ангола. А проблемът е, че заради дела срещу нейния бизнес, много от големите производители в страната са изправени пред сериозни затруднения - от водеща верига за търговия на дребно до най-големият производител на цимент.

Днес душ Сантуш от разстояние следи какво се случва със семейната империя, изградена по време на 38-годишното управление на баща ѝ. Тя е обвинена за нанасянето на щети и за загуби на страната в размер на 5 милиарда долара.

Срещу нея стои бившият съюзник на баща ѝ и настоящ президент на Ангола Жоау Лоренцо. Преди близо 4 години той свали Изабел душ Сантуш от ръководството на държавната петролна компания Sanangol.

От тогава насам съдебните битки между двамата водят след себе си тежки финансови проблеми за някои от най-големите дружества в африканската държава. А в резултат на това в бъдеще те могат да се окажат с нови собственици, придобили ги доста изгодно.

Как Изабел душ Сантуш, доскорошната най-богата жена в Африка, остана без нищо?

Как доскорошната най-богата жена в Африка остана без нищо?

Нейната история на успеха и провала

"В момента се унищожава стойност в размер на стотици и стотици милиони долари", казва в интервю за Bloomberg тя. "Тези компании са силно засегнати от забоведите за замразяване на бизнеса им, както и от ужасното състояние, в което се намира анголската икономика", добавя душ Сантуш.

Преди да бъдат наложени тези запори, бизнесът, който ръководи тя, е изчисляван на около 2,4 милиарда долара. В резултат на това тя беше най-богатата жена в Африка. Част от портфолиото на душ Сантуш са най-големият мобилен оператор в страната Unitel, частна банка, бирена фабрика, както и търговска верига. Заедно с това тя има мащабни инвестиции в Португалия.

Обвиненията към Изабел душ Сантуш са свързани с управлението ѝ на петролната Sonangol, като според тях тя е използвала незаконни сделки с държавни компании, за да натрупа огромно състояние.

Тя ги отхвърля, като посочва, че твърденията са неверни. "Като дъщеря на президент винаги съм била обект на критики и внимателно следене", посочва душ Сантуш и допълва:

"Винаги съм казвала, че ако баща ми е искал децата му да бъдат привилегировани и да ги направи неимоверно богати, най-лесният вариант би бил да предостави изключителни права върху петролните залежи, да могат да управляват концесии и договори за търговия в петролния сектор".

"Аз не съм успяла да изградя бизнес в тази индустрия", казва още тя.

Родената в СССР най-богата жена в Африка иска да стане президент на Ангола

Родената в СССР най-богата жена в Африка иска да стане президент на Ангола

Изабел Душ Сантуш не изключва участва в президентските избори през 2022 година