Само преди няколко години семейство Саклер е известно с това, че използва голяма част от средствата си в подкрепа на изкуството, а техни дарения са правени за световноизвестни институции и музеи от Харвард и Оксфорд, до Музея на изкуствата "Метрополитън" и Лувъра.

През 2016 година обаче в Щатите 42 000 души изгубват живота си след предозиране с опиоиди или наричани още опиати. Това е рекорд в сравнение с която и да е предходна година, а името на фамилията се оказва замесена в това. Причината е, че в 40% от тези случаи като причина за смъртта се посочва използването на опиоид, предписан по рецепта.

Година по-късно от американското министерство на здравеопазването алармират за това и започват проверки, част от които са насочени към компанията Purdue Pharma, зад което стоят Саклер. А те към същия период разполагат с нетно състояние от 13 милиарда долара, разказват от Forbes в своя публикация.

Допреди това производителят е малко познат, но след редица публикации в американски издания погледите се насочват към производителя на т.нар. опиоид OxyContin. Така към 2017 година десет щата започват съдебни дела срещу фармацевтичния производител заради подвеждащи реклами на техните лекарства и предполагаема роля в тенденцията за разпространение на употребата на опиоиди.

Към края на миналата година общо 48 американски щата съдят Purdue Pharma и семейство Саклер, като останалите два щата - Оклахома и Кентъки, също готвят дела срещу тях. По около 24 от тях още през миналата есен от дружеството успяват да постигнат съдебни споразумения, според които трябва да платят около 3 милиарда долара в рамките на следващите 7 години.

Заедно с това компанията подава молба за обявяване в несъстоятелност с цел тя да бъде трансформирана в дружество с обществено полезна цел. Година по-късно или през този октомври от американското министерство на правосъдието потвърдиха, че Purdue Pharma е била призната за виновна по обвиненията в престъпление, като петима членове от семейство Саклер ще платят 224 милиона долара под формата на глоби.

Към края на миналата година собствениците на производителя се отказват от активите на компанията Purdue Pharma "в полза на ищците и американците". Така допреди това най-ценният актив на фамилията вече не е в нейните ръце. На теория това действие, както и изплатените досега милиони по съдебните споразумения биха означавали, че Саклер вече са изгубили значителна част от богатството си.

Всъщност от Forbes изчисляват, че всички членове на семейството, които са около 40 и са управлявали част от активите, разполагат с нетно състояние от около 10,8 милиарда долара. Голяма част от тези средства са в резултат на натрупаните печалби от Purdue Pharma между 2008 и 2017 година.