Дали изчакването за направата на първата инвестиция на фондовата борса има значение? Краткият отговор е: да!

Колкото по-бързо успеете да накарате своите спестени левове да работят за вас, толкова по-голяма ще е ползата ви в дългосрочен план. Всъщност, моментът, в който започнете да инвестирате, е по-важен, отколкото сумата, която влагате в акции.

Не вярвате? Нека кажем, че на възраст от 25 години започнете да влагате по 100 лева месечно в група акции. При средна годишна възвръщаемост от 8%, след 10 години ще имате около 18 500 лева. Дори и тогава да спрете да отделяте пари за акции и оставите сегашния си баланс, когато станете на 65 ще имате над 200 000 лева.

Ако изчакате да станете на 45 и влагате по 250 лева месечно при същата годишна възвръщаемост, до 65-годишна възраст ще имате едва 148 000 лева.

Как може да инвестирате повече и накрая да получите по-малко? В първия сценарий ще отделите 12 000 лева за десетгодишен период от време и ще ги оставите 30 години. Във втория ще инвестирате 60 000 лева за 20 години.

Преди 9 години пазарите стигнаха дъното. Колко щяхте да спечелите, ако бяхте инвестирали тогава?

Преди 9 години пазарите стигнаха дъното. Колко щяхте да спечелите, ако бяхте инвестирали тогава?

Каква е възвръщаемостта, ако отделяхте по дребна сума всеки месец?

Да, мислите си, че това е вярно, когато пазарите вървят нагоре, но когато се сринат, ще загубите и вие. Затова ви е нужно и добре диверсифицирано портфолио, за да ви помогне да се справите с тежките моменти.

Здравословният микс от инвестиции има за цел да включва някои активи, които ще издържат, докато другите се сриват, и обратното.

Също така имате нужда от търпение. Историята може и да не се повтаря, но шансовете в дългосрочен план пазарът на акции да върви силно нагоре са високи. Просто погледнете бенчмарковия S&P 500. От създаването си през 1957 година до февруари 2018 година той осигурява средногодишна възвръщаемост от около 7% или 10,3%, ако реинвестирате дивидентите.

А този доста дълъг период от средата на 50-те години до днес включва множество случаи, в които пазарите са вървяли надолу - но по-късно винаги са възстановявали загубите и са продължавали нагоре.

Затова не оставяте пазарната волатилност - или просто отлагането, да ви разколебаят да инвестирате още сега.

Защо не трябва да държите спестяванията си в депозити?

Защо не трябва да държите спестяванията си в депозити?

И каква е алтернативата