Австрия се готви да отвори отново електроцентрала, работеща с въглища, която беше затворена през 2020 г., заради опасенията, че доставките на руски газ ще бъдат прекъснати поради войната в Украйна, съобщава "Евронюз"

ЕС наложи санкции срещу Москва, след като започна конфликта, а европейските страни сега се готвят за ответни мерки от Кремъл във връзка с вноса на енергия. Според Кристоф Курцман-Фридъл, ръководител на обекта в електроцентралата, в момента е необходима всяка възможност за намаляване на въздействието.

"Ние се подготвяме за факта, че вече няма да имаме същата сигурност на газовия поток, с която сме свикнали през последните години и десетилетия, и че всеки принос, който може да бъде направен за замяна на използването на газ, ще бъде на дневен ред", каза Курцман-Фридъл.

"Въглищата са особена възможност, нека го кажем по този начин и биха могли да помогнат за намаляване на потреблението на газ."

Европа може да се върне към въглищата с намаляването на руския газ

Европа може да се върне към въглищата с намаляването на руския газ

Германия и Италия са най-зависми от Русия

Въпреки това ЕС има големи амбиции да намали въглеродните емисии, включително обещанието да стане въглеродно неутрално до 2050 г. и рестартирането на използването на въглища е сериозна пречка за целите на блока.

И Австрия не е единствената държава-членка, която се готви да използва отново своите въглищни електроцентрали.

Германия и Франция направиха подобни изявления, излагайки на допълнителен риск друга от целите на ЕС за климата - намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 55% до 2030 г.

За Женевиев Понс от Института Жак Делор конфликтът в Украйна и неговите икономически и енергийни последици са сериозна заплаха за всичко това. "Доста шокиращо е, че си позволяваме да се върнем към повторното отваряне на електроцентрали, които са два пъти по-замърсяващи от газовите централи", каза Понс пред Euronews.

"Позволяваме си да правим това, вместо да пледираме за намаляване на потреблението и да пледираме по наистина много активен начин, тоест като провеждаме публични кампании, както правехме в миналото".

За природозащитниците войната в Украйна не трябва да се използва като извинение за поставяне под въпрос на Зеления пакт. Те казват обратното - че трябва да подтикне държавите-членки да действат по-бързо.

 Манолов: Енергийният преход е справедлив само за тези, които изкарват чудовищни пари

Манолов: Енергийният преход е справедлив само за тези, които изкарват чудовищни пари

В рамките на енергийния преход енергията ще става все по-скъпа и недостъпна