Великобритания е водеща в останалата част на Европа по ваксиниране на гражданите си, пише Евронюз.
По отношение на абсолютния брой ваксинации Обединеното кралство, което одобри първата си ваксина срещу COVID-19 на 2 декември, близо три седмици преди ЕС, е в надпревара за имунизиране на своето население.
Пълната ваксинация обикновено изисква две ваксини. Някои страни отлагат втората доза в полза на ваксиниране на колкото се може повече хора на поне с първа.
България и Русия са на последните место в Европа с по 10% цялостно ваксинирано население. На първите места са съответно Малта (60,9%), Великобритания (46,9%), Исландия (46,2%), Унгария (40,6%), Кипър (34,1%) и Сърбия 31,9%).
Източник: Евронюз
Обединеното кралство е прилагало най-много ваксини като цяло, но води и по отношение на ваксинациите на глава от населението.
Сърбия и Унгария също са силни по този показател. И двете разшириха портфолиото си от ваксини, като закупиха ваксини, произведени в Русия и Китай.
България е на последно място в ЕС и сред последните в Европа с близо 23 хил. ваксинирани на 100 000 души, но успява да изпревари Украйна, Беларус, Албания, Република Северна Македония, Косово, Босна и Херцеговина и Молдова.
Източник: Евронюз
Има твърдения, че при разпространението на COVID ваксините се наблюдава развитието на "ваксинен апартейд" в някои части на света.
В началото на февруари Световната здравна организация - СЗО заяви, че 9 от 10 ваксинации са в по-богатите страни.
Няколко относително по-бедни страни - по стандартите на Европейския съюз - започнаха да ваксинират по-късно и обхванаха по-малко хора. Списъкът включва държави като Украйна, Молдова, Албания, Черна гора и Беларус.
Сърбия и Люксембург са сред отклоненията в класацията.
Източник: Евронюз
По отношение на своето богатство Сърбия ваксинира повече от средното.
Обратното - Люксембур, която е най-богатата от представените държави, има по-нисък процент на ваксинация.
Друг интересен показател е на коя група хора всяка държава е избрала първо да ваксинира срещу COVID-19.
Страните в проучване са разделени по равно между здравни специалисти и възрастни хора.
Има няколко държави като Турция, Сърбия, Чехия и България, които избраха да ваксинират първо политиците. В някои случаи това може да е начин да се опитат да успокоят страховете на популацията, скептично настроена към ваксината.
Източник: Евронюз
ss23
на 19.06.2021 в 08:45:54 #3Я едно упражнение за мисирките - Великобритания шампиони по ваксини и 10 хиляди новозаразени в Петък, България последни по ваксини и едва изнамерени стотина заразени след зверско тестване. Нещо не се връзват сметките с дрънканиците на дофтурята
GolaVoda
на 18.06.2021 в 21:37:14 #2ние бяхме на последно място по достъп до ваксини..!!! и дорде да се ваксинираме вирусът мутира 100 пъти, кирливите ризи на генното инженерство почнаха да се показват и т.н. така че нормално..
Avatarx
на 18.06.2021 в 17:25:51 #1Най-умните, най-знаещите, най-великите, най-красивите!