Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси е постигнала напредък в изработването на обща позиция по темата за 24 май, писмеността и делото на светите братя Кирил и Методий. Това е единствената от общо 14 бележки, свързани с учебниците по история, по която има прогрес.
Това заяви съпредседателят на комисията от българска страна проф. Ангел Димитров на съвместна пресконференция с македонския съпредседател проф. Драги Георгиев.
"Нямахме нито възможност, нито време да напреднем по въпроса за Гоце Делчев. Това остава като задача в бъдеще", отбеляза проф. Ангел Димитров, цитиран БГНЕС.
"Не ние определяме идентичността на Гоце Делчев, той сам се е определил. Той е такъв, какъвто се е определил, каквото е неговото семейство, това е идентичността." - посочи проф. Димитров.
Проф. Драги Георгиев допълни, че има работен текст по този въпрос, но не уточни какъв е той.
"Обсъдихме въпроса с Гоце Делчев имаме на масата нови предложения и идеи, които бяха дискутирани и ще продължат да бъдат тема на разговор на комисията и на следващата среща в София", каза още съпредседателят на комисията от македонска страна.
Проф. Ангел Димитров категорично подчерта, че въпросът за македонския език не е бил обсъждан от комисията, защото той е от компетенцията на езиковедите - темата не е е историческа и не влиза в работата на комисията.
Същевременно той напомни, че празникът 24 май е създаден в България и за първи път се чества у нас, което го прави български празник.
"Не смятайте, че България прави нещо във вреда на някого, България е създала този празник. Това, че други се присъединяват към него, може само да ни радва." - подчерта проф. Димитров.
Той обаче заяви, че "никой в България не е казал, че светите братя Кирил и Методий са българи" - тяхната мисия е възложена от Византия, а ролята на България е в това, че спасява делото им.
"Не забравяйте, че глаголицата е дело на светите братя, а кирилицата е създадена в България", каза още проф. Ангел Димитров, като изтъкна ролята на средновековната българска държава за създаването на азбука и книжовност.
"Уважавайте българската пионерска роля в разпространението на светите братя", призова съпредседателят на комисията от българска страна.
Във връзка с тезата, че празникът е славянски той напомни, че има и неславянски народи, които използват кирилицата.
В отговор на лавината от журналистически въпроси проф. Драги Георгиев посочи, че целта на пресконференцията не е да изнесе урок по история.
"Не може да търсим тук час по история", заяви той.
Проф. Ангел Димитров вижда лъч надежда за бъдещата работа на комисията.
"Тези два дни, в които се проведоха разговорите на Смесената комисия, приличат на времето навън - сиво е, повече облаци, малко дъжд от време на време се появи за кратко слънце. Това, което свършихме като резултат е една мъничка крачица напред." - поясни той.
Проф. Драги Георгиев обяви, че до края на годината е договорено провеждането на още една среща на смесената комисия, а през следващата година ще се проведат още пет.
От своя страна проф. Ангел Димитров добави: "Не очаквайте от нас някакви сензации. Ние не водим преговори, а научна дискусия."
На въпрос на скопски журналисти какво ще каже на българските политици за резултатите от срещата, проф. Димитров заяви: "Ще ми бъде трудно да дам положителен отговор, ще кажа това, което е било".
В общуването си със северномакедонските медии той употреби названието "политичари" - както наричат политиците в съседната ни страна.
"Политичарите имат своя път, а историците имат отговорност към науката", категоричен е проф. Димитров.
Той призова да проявим повече търпение и напомни, че политици от двете страни честваха заедно Гоце Делчев и Илинденското въстание.
По думите му, проявите на свръхочаквания към работата на комисията са свързани с политически намерения.
Проф. Димитров подчерта, че тази комисия е създадена, за да улесни преодоляването на нагласи които пречат на сближаването ни: "Опитваме се да намалим до минимум онези нагласи, които пречат договорът да се превърне не само в реалност, но и да е мотиватор на ново поведение - не само на държъвно и политическо ниво."
"Ще продължим да разговаряме, не сме производители да кажем какво ще произведем в опрелен срок", добави той.
Съпредседателите на комисията напомниха също, че нейната работа е само една от клаузите в договора за добросъседство между България и Северна Македония и има много други, които трябва да се изпълнят.
Ангел Димитров констатира, че един от проблемите е липсата на инфраструктура от Скопие до българската граница: "Преди 26 години, когато бях посланик в Скопие беше направена първата копка на железопътната линия до българската граница. Днес няма никакъв напредък по този проект, а имаше пари, включително от ЕС."
Това беше десетата среща на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси. Тя спря работа през ноември миналата година по искане на македонската страната заради изборите, които се проведоха едва през юли 2020 г. В продължение на година македонската страна отказваше да подпише протокола от последната среща през ноември 2019 г.
Смесената комисия е от голямо значение за двустранните отношения според Договора за приятелство и добросъседство, подписан от премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев през август 2017 г.
През миналата седмица при визитата на Буяр Османи у нас властите в София настояха да се намери бързо разрешаване на спорните въпроси преди важната за Северна Македония среща от Берлинския процес, която ще се проведе на 10 ноември в София - тогава югозападната ни съседка трябва да получи покана за провеждане на първата междуправителствена конференция. Това ще бъде началото на преговорите на Северна Македония за членство в Европейския съюз.
Припомняме, договорът за добросъседство между София и Скопие беше подписан на 1 август 2017 г. Две години по-късно на среща на двамата държавни глави в Познан Борисов и Заев бяха единодушни, че подписването на договора е довело до положителен тласък в партньорството между двете страни и е допринесло за разрешаване на конфликта с името на западната ни съседка и сключването на Преспанския договор - договора с Гърция, който доведе до приемането на името Северна Македония и отвори пътя на западната ни съседка към Европейския съюз и НАТО.
petar-ganchev
на 18.10.2020 в 16:54:14 #3https://www.youtube.com/watch?v=G1BsUbnnJoI&feature=emb_logo&fbclid=IwAR0XXYSOVpfy2QkArVfaWuHkeeOZNm2ssPoz62IpGdjAeMjlpeR9hH9zXKU гледайте с какви простаци си имаме работа....посрещат македонският цар от пакистан!!!!! каква история каква писменост с тези *** обсъждаме????!!!! това толкоз прост народ......какви българи са тези боклуци ве.....айде моляви се ....те ромите в България са по малко цигани от тези
58eng
на 17.10.2020 в 01:34:32 #2Българската азбука не е създадена като славянске,а като българска и това е исторически факт! Разбираме желанието на русолявите да откраднат този факт,но няма да се получи- има прекалено много исторически доказателства,а и БГ не е вече безропотен съветски сателит.
bgpluss
на 17.10.2020 в 00:31:17 #1Не Македония ще провали съвместната работа, а именно българската страна със своето шизофренично и настойчиво отричане на славянския характер на делото на Кирил и Методий и празника 24 май! Винаги, от самото си създаване, 24 май е бил празник на делото на светите братя създали Славянската азбука и писменост! Делото на светите братя е славянско! Това е исторически факт! То не е само българско! Но то е спасено и доразвито от славянска България! Езикът, който е в основата на кирилицата, е славянски, но е от българското славянство, което изработва кирилицата! Незачитането на този факт е прегрешение пред истината най-вече! Въз основа на езика на българските славяни е създадена писмеността, литературата и кирилицата, която се утвърждава като всеславянска азбука за всички източноправославни славянски народи! И това културно наследие в никакъв случай не бе създадено въз основа на протобългарския език на волжските българи или на езика на аспаруховите българи, нали така? Езикът на аспаруховите българи е съвършенно друг език, и това е очевидно, и не той е залегнал в делото на светите братя. А именно българският славянски език! Затова да изтриеш характера на 24 май, да се опитваш да заличиш категорията "славянство" от историята, - ето това е грешката на българските соросоидни историци, това вече е едно престъпление срещу истината! 24 май винаги е бил, от самото си начало и от първия ден на своето съществуване, преди всичко, празник на славянската писменост и българска просвета! Защото славянство=България! Парадоксално, но именно българската страна почва да греши, да показва комплексарщина и да опорочава историческата истина що се касае до 24 май! Не е македонската. По всички други въпроси обаче македонската откровенно лъже и това е пределно ясно. Ето така, сами си унищожаваме идентичността, историческата си памет, приятелството с Македония, а явно и самата истина! Жалко. Отново само предателство и пренаписване на историята