Тунис ще приеме всички тунизийски мигранти, депортирани от Франция след терористичната атака в църква в Ница, стига всички съдебни жалби да са изчерпани, заяви вътрешният министър, съобщава "Ройтерс".
Френският вътрешен министър Джералд Дарманин е на посещение в Тунис и Алжир, за да обсъди въпросите на сигурността, включително депортирането на мигранти след нападението.
Нападател с викове "Аллаху Акбар" обезглави жена и уби други двама души в църква в Ница миналия месец при второто терористично нападение във Франция за две седмици. 21-годишният ислямист от Тунис е пристигнал в Европа на 20 септември в Лампедуза, италианския остров край Тунис, който е основна точка за мигранти от Африка.
"Готови сме да приемем всеки тунизиец, но при условия, които запазват достойнството и му дават права за достъп до всички етапи на съдебни обжалвания във Франция преди депортацията", каза вътрешният министър Тауфик Шарфедин.
Тунис, който е изправен пред предизвикателна икономическа ситуация и политическа нестабилност след революцията през 2011 г., отчете голямо увеличение на потока от мигрантски лодки към Италия през последните три години.
Италия и Франция обмислят да разположат кораби и авиация, за да алармират Тунис за лодки, превозващи мигранти на север до италианските брегове, коментира италианският министър на вътрешните работи, съобщава АП.
Лучана Ламоргезе и френският вътрешен министър Джералд Дарманин проведоха разговори в Рим в петък. Дарманин не обвини Италия за тунизийския нападател.
"В нито един момент не си помислих, че има нещо нередно" в начина, по който Италия е управлявала случая, каза Дарманин, отговаряйки на въпрос на пресконференция с Ламоргезе след разговорите им. Вместо това той благодари на Ламоргезе и италианските разузнавателни служби за обмен на информация в дните след нападението в Ница.
Ламоргезе каза, че тя и Дарманин са обсъдили план, който да включва разполагане на "военноморски или въздушни средства, които биха могли да предупредят тунизийските власти за евентуални отпътувания" и да им помогне да прихванат лодките, "в тяхната автономия, която не искаме да нарушаваме".
Според плана "ще даваме информация на тунизийските власти, за да улеснят проследяването на плавателните съдове, които тръгват от тази територия и искат да стигнат до италианските брегове", каза италианският министър. "Очевидно е, че това предполага сътрудничеството на тунизийските власти."
След срещата в Рим Дарманин замина за Тунис, Алжир и Малта, за да обсъди въпросите на миграцията и тероризма.
"Франция и Италия трябва да определят обща позиция за борба с имиграцията, на европейско ниво", каза той.
Дарманин бе попитан дали след последните терористични атаки във Франция френското правителство трябва да приеме закон като Закона в САЩ, приет след атаките на 11 септември, за да засили усилията за откриване и предотвратяване на тероризма.
"Това, което е необходимо, е европейски закон", отговори Дарманин. "Франция сама по себе си не може да се бори с ислямистката политика."
Двамата министри се срещнаха ден след като френският президент Еманюел Макрон заяви, че страната му засилва граничния контрол.
Италия и Франция създават експериментална шестмесечна смесена бригада от италиански и френски сили за сигурност, която ще пази общите им граници, каза Ламоргезе.
+++++
на 07.11.2020 в 18:42:56 #2А можеше просто да оставят Кадафи да върши тази работа без пари. Не е лесно да си тъп и алчен
hmmm
на 07.11.2020 в 13:48:00 #1Аууу, сетили се. Сега като ги набарат сомалийските и тунизийски пирати ще им скъсат жабарските трътки. Проблемът с НПОтата обаче ще остане, защото не са пратили военни и карабинери там в офисите им, буквално всичко свързано със Сорос и USAID трябва да бъде конфискувано, глобено арестувано и забранено.