Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменеи е бил информиран за сваления по погрешка украински самолет в петък. Той заявил, че информацията трябва да бъде публично огласена след среща на ръководството на държавата, информира "Ройтерс", позовавайки се на "Фарс".

WSJ: САЩ и Иран водят тайни преговори

WSJ: САЩ и Иран водят тайни преговори

Сближаване на позиции между врагове

Днес Ислямската република призна, че неумишлено е свалила украинския самолет, след като няколко дни по-рано Западът обяви, че най-вероятната причина за инцидента е иранска ракета.

В продължение на няколко дни Иран отричаше, че самолетът е свален. Техеран твърдеше, че инцидентът е в резултат на техническа неизправност. 

Всичко 176 пътници на самолета загинаха при катастрофата край Техеран.

Иран: Човешка грешка е свалила украинския "Боинг"

Иран: Човешка грешка е свалила украинския "Боинг"

Техеран намекна, че военните са замесени, "неволно"

Хаменеи призова за приемане на мерки за предотвратяване на подобни инциденти в бъдеще, съобщава Си Ен Ен. Върховният лидер е поискал от армията на страната да разследва пропуските, довели до свалянето на самолета. Той също поднесе съболезнования на семействата.

В петък военните командири на Иран са заключили, че човешка грешка е причината за катастрофата. "Фарс" отбелязва, че след като Хаменеи е бил информиран, че е допусната грешка със система за противовъздушна отбрана, върховният лидер свикал Съвета за национална сигурност. Било решено въоръжените сили и президентът Хасан Рохани да излязат със съобщения в събота.

Армията и Рохани публикуваха отделни съобщения, в които се казва, че човешка грешка е причина за катастрофата. Иранският президент определи инцидента като "катастрофална грешка".

Версии за катастрофиралия в Иран самолет

Версии за катастрофиралия в Иран самолет

Киев води разследване

По-рано, Канада обяви, че ракета земя-въздух е свалила украинския самолет в Техеран, докато правителството на Украйна съобщи, че проверява информация за отломки от руска ракета Тор-М1.

Междувременно стана ясно, че записите от "черните кутии" на самолета ще бъдат свалени във Франция. Първоначално Иран поискал от Канада, Франция и САЩ да предоставят софтуера и оборудването си в Техеран за сваляне на информацията, но те отказали. След това Техеран поискал от Украйна, Швеция, Великобритания, Канада и САЩ да изпратят кутиите в независима лаборатория. Франция била единствената държава от петте, която се съгласила.