Организацията на страните износителки на петрол може да реши да намали производството на петрол в случай на глобална рецесия, съобщиха представители на редица страни от алианса пред The Wall Street Journal във вторник.

ОПЕК и нейните партньори, водени от Русия, координират тясно количествата производство на петрол, особено след първоначалното въздействие на пандемията от коронавирус през първата половина на 2020 г.

Двете групи ще се срещнат отново на 5 септември, за да определят бъдещия курс на добива на петрол.

Цените на петрола скочиха с над 3 долара за барел във вторник, след като Саудитска Арабия пусна идеята за съкращения на добива от ОПЕК+, за да подкрепи цените и с перспективата за спад в запасите от суров петрол в САЩ, пише СиЕнБиСи.

Саудитският министър на енергетиката каза, че ОПЕК+ има средствата да се справи с предизвикателствата, включително намаляване на производството, съобщи държавната информационна агенция SPA в понеделник, цитирайки коментари на Абдулазиз бин Салман, направени пред Bloomberg.

Глобалният референтен суров петрол Brent спечели $3,41, или 3,5%, до $99,88 за барел. Американският суров петрол West Texas Intermediate се повиши с 3,74 долара, или 4,1%, до 94,10 долара.

"Голяма част от импулса зад днешната сила се дължи на коментари от Саудитска Арабия, намекващи за възможно съкращаване на добива в опит за "стабилизиране" на пазара", каза Джим Ритербуш от консултантската фирма за търговия с петрол Ritterbusch and Associates. "Разбира се, от гледна точка на саудитците стабилните цени са равни на високи цени, а нестабилността е равна на ниски цени."

Девет източника от ОПЕК казаха пред "Ройтерс" във вторник, че съкращенията на производството от ОПЕК+ може да не са неизбежни и ще съвпаднат с връщането на Иран на петролните пазари, ако Техеран сключи ядрена сделка със Запада.

Високопоставен американски служител каза пред "Ройтерс" в понеделник, че Иран се е отказал от някои от основните си искания за възобновяване на сделката.

Петролът скочи през 2022 г., като се доближи през март до исторически връх от 147 долара, след като инвазията на Русия в Украйна изостри опасенията за доставките. Оттогава страховете за глобална рецесия, нарастваща инфлация и по-слабо търсене оказват влияние върху цените.

Въпреки че цената на фючърсите на Brent падна рязко от тазгодишния връх, пазарната структура и ценовите разлики на физическия пазар на петрол все още сочат ограничено предлагане.

Подчертавайки ограниченото предлагане, последните седмични доклади за запасите в САЩ се очаква да покажат спад от 1,5 милиона барела в запасите от суров петрол.

Светът е пред нарастващ риск от рецесия, инфлацията удря потребителите

Светът е пред нарастващ риск от рецесия, инфлацията удря потребителите

Свиване на бизнес активността, малка надежда за обрат в скоро време