Китай осъди съвместно изявление на външните министри от Г7, в което се изразява подкрепа за претендирания от Китай Тайван и определи Пекин за "хулиган", като заяви, че това е груба намеса във вътрешните работи на Китай, съобщава "Ройтерс".
В комюнике на срещата на върха в Лондон външните министри от Г7 заявиха, че Китай е виновен за нарушения на правата на човека и за използване на "принудителна икономическа политика", като Г-7 ще използва колективни усилия, за да ги спре.
В необичайна стъпка Г-7 също заяви, че подкрепя участието на Тайван във форумите на Световната здравна организация и Световната здравна асамблея - и изрази загриженост относно "всякакви едностранни действия, които могат да ескалират напрежението" в Тайванския пролив.
По време на изказването си в Пекин говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин осъди изявлението, заявявайки, че то отправя "безпочвени обвинения", които представляват груба намеса във вътрешните работи на Китай.
"Това е безразсъдното унищожаване на нормите на международните отношения", каза той.
Г-7 като група трябва да предприеме конкретни действия за засилване на глобалното икономическо възстановяване, вместо да го нарушава, добави той.
Уан също атакува страните от G7 за натрупване на ваксини срещу COVID-19. "Те не трябва да критикуват и да се намесват в други страни с високомерно отношение, подкопавайки настоящия основен приоритет на международното антипандемично сътрудничество", каза той.
Китай разглежда Тайван като своя територия и се противопоставя на всяко официално представителство на Тайван на международно ниво. Китай също засили военните дейности край Тайван през последните месеци, опитвайки се да отстоява своите претенции за суверенитет.
Изявлението на Г-7 бе прието топло в Тайпе, където правителството заяви, че това е първият път, когато външните министри споменават острова в своето съвместно комюнике.
Тайванският президентски офис благодари на Г-7 за подкрепата. "Тайван ще продължи да задълбочава партньорството за сътрудничество със страните-членки на Г-7 и ще продължи да допринася с най-голяма положителна сила за глобалното здраве и благосъстояние на хората, както и за мира, стабилността и просперитета на индо-тихоокеанския регион", коментира говорителят Ксавие Чанг.
"Призоваваме съответните държави да се справят със собствените си проблеми ... и да спрат да обобщават концепцията за национална сигурност, както и други грешни практики", обясни представителят на Китай за Г-7.
Напрежението със западните държави нараства и международната критика се засилва по въпроси, включително Синдзян - където правозащитните организации изчисляват, че поне един милион уйгури и хора от други предимно мюсюлмански малцинства са държани в лагери.
Смята се също, че властите в района принудително са стерилизирали жени и са наложили принудителен труд.
Оттогава САЩ обвиниха Китай в геноцид, а британските депутати миналия месец одобриха символично парламентарно предложение, в което се декларира, че мюсюлманите-уйгури в Китай "търпят престъпления срещу човечеството и геноцид".
Въпреки че членовете на Г-7 запазиха най-силните си критики към Китай, те не пропуснаха Русия заради "безотговорното и дестабилизиращо поведение" на украинската граница.
Въпреки всичко те отвориха вратата към Китай за бъдещо сътрудничество.
Г-7 заяви, че ще търси начини да работи с втората по големина икономика в света "за насърчаване на регионалния и глобалния мир, сигурност и просперитет".
GolaVoda
на 06.05.2021 в 21:43:32 #2В романа си 1984 г бившият полицейски инспектор Джорд Оруел детайлно описва мъченията, на които е подлагал бирманските антиколониални партизани,, и развива идеята за световна англосаксонска империя, която води война с изтока - Китай плюс Русия. Накрая след много бой, главния герой се предава пред превъзходството на Големия брат - и даже му се възхищава, а англоамериканците предприемат изненадващо нападение в Далечния изток, като обхождат Руско-Китайския противник и печелят войната. Картината е много позната проблемът е как става това обхождане във времена на ракети и атомни бомби.. това Оруел не е обяснил.. за ракетите пише подробно, но за атомните бомби не споменава нищо.
psp_11
на 06.05.2021 в 18:12:53 #1До 1979 год. Тайван е в съвета за Сигурност на ООН. Тогава приемат КНР и махат Тайван. Явно се връщат към Студената война.. Но е късно либе за китка. КНР е по-силен икономически от СССР, а САЩ е доста по-слаб в сравнение с онова време..