Пентагонът не смята, че конфликтът между САЩ и Китай е неизбежен, заяви в петък първият заместник-министър на отбраната на САЩ Катлийн Хикс на уеб семинар, организиран от Института "Аспен", цитирана от ТАСС и "Спутник".
"Не, не мисля, че конфликтът е неизбежен", отговори Хикс на въпрос от домакина. За да избегнат подобен конфликт, САЩ "трябва да демонстрират надеждност и доверие в своите въоръжени сили", каза тя.
В същото време заместник-министърът на отбраната на САЩ подчерта, че гарантирането на националната сигурност трябва да се основава предимно на дипломатически усилия.
"Има много области, в които САЩ и Китай ще се конкурират", каза Хикс, като отбеляза, че има "възможности за сътрудничество" в отношенията между двете страни, които също ще помогнат за избягване на конфликти.
Спадът в отношенията между двете икономически суперсили в света, започнал по времето на Доналд Тръмп, продължи по времето на Джо Байдън, като Белият дом засили военните операции в близост до границите на Китай и води дипломатическа война срещу Пекин. В сряда Байдън заяви, че САЩ се състезават с азиатската държава за "победа" на 21 век.
За да няма конфликт и двете страни трябва да дадат своя принос, за да избегнат ненужната ескалация на напрежението, заяви Хикс.
"Съединените щати и Китай имат всички основания да общуват помежду си", а "екстремната конкуренция" не е непременно равносилна на конфликт, който и двете страни имат интерес да предотвратят, обясни тя.
"Президентът Байдън заяви, че макар да има екстремна конкуренция между САЩ и Китай, не е нужно да имаме конфликт. При прогресирането на американските интереси очакваме, че американските военни често ще служат като подкрепящ играч на дипломатически, икономически и други инструменти."
"От основно значение за стойността на военните е демонстрирането на волята и способността за надеждно възпиране на агресията на Китай. Това ще ни позиционира най-добре да избегнем конфликт. При екстремни ситуации, където нашите жизненоважни интереси са застрашени, ще осигурим способността на САЩ да се бият и да спечелим", добави заместник-шефът на Пентагона.
Хикс предупреди, че Китай сега има "икономическата, военната и технологичната способност да оспорва международната система и американските интереси в нея", използвайки широк спектър от инструменти, "от рутинни държавни умения чрез използване на остра сила или тактика на сивата зона до потенциала продължителни бойни операции и разширени и способни ядрени възможности."
Тя посочи също нарастващите военни, космически и кибер способности на Китай.
Хикс подчертава значението на американските съюзи, особено на американско-японското партньорство, което според нея се основава на "споделени ценности и история на споделени жертви".
Тя не спомена какви стъпки ще предприеме американската страна, за да спре ескалацията.
Коментарите на заместник-шефа на Пентагона идват след неотдавнашната поредица от ескалации, включително драматично увеличаване на броя на така наречените "операции за свобода на корабоплаването" в или близо до китайски води, засилване на американското военно присъствие като цяло в индо-тихоокеанския регион, нови санкции заради "геноцид" на Китай в Синдзян, ескалация на търговските и технологични войни.
САЩ твърди и че Пекин е смачкал активистите на "продемокрацията" в Хонконг и се готви да нахлуе в Тайван.
Китай отрече всички обвинения срещу него и призова САЩ да обмислят собственото си поведение, преди да атакуват КНР.
Тази седмица, след като президентът Байдън заяви пред депутатите по време на първото си обръщение към Съюза, че Америка е "в съревнование с Китай и други страни за победата на 21-ви век", говорител на китайско външно министерство предположи, че макар това да е "естествено за двете страни за да има състезание в някои области", това съперничество трябва да бъде "като да се състезание за върхови постижения в състезателно поле, а не на арената."
Китай критикува твърденията на САЩ за "нелоялните търговски практики на Китай", заяви, че американската страна нарушава пазарния принцип на лоялна конкуренция и политизира проблеми като околната среда, технологиите и търговията.
Пекин подчерта, че "решително ще защити суверенитета си, интересите на сигурността и развитието" сега и в бъдеще.
Говорител на китайското министерство на отбраната съобщи за драстично увеличаване на провокативните действия в близост до Китай и каза на САЩ да отстъпят и да спрат "ескалацията на регионалната милитаризация и заплахата за регионалния мир и стабилност".
avedar52
на 30.04.2021 в 21:13:32 #1Леле мале, Русия агресивна, Китай агресивен, само САЩ са ангелчета небесни!