Страната ни пропуска да реализира дневен приход от над 6,8 млн. лв. от работата на АЕЦ "Белене", показва анализ на Money.bg. Според оценки на специалисти от дейността на втората ни атомна централа за период от 40 години може да се натрупа общ приход от 100 млрд. евро. Така излиза, че годишно пропускаме 2,5 млрд. лв. заради непостроената АЕЦ "Белене". Дневните пропуснати ползи са в размер на 6 849 315 лв.
В интервю за вестник "Торнадо" енергийният експерт Богомил Манчев твърди, че очакваната цена на пазара през 2020 година, когато би трябвало да заработи АЕЦ „Белене", би била 80 евро за мегават час, а себестойността на енергията, получавана от АЕЦ „Белене", би била 35-38 евро. Ние може да заложим продажната цена на електроенергия от АЕЦ „Белене" да стартира с 60 евро, защото ще трябва да се плащат кредити. Именно по тези сметки смятаме, че централата ще се изплати за 12-15 години от нейната работа и после тя ще прави печалба на тази държава, посочва Манчев.
През март тази година енергийният министър Трайчо Трайков, заяви, че около 600 млн. евро са документираните и осчетоводени разходи на площадката на АЕЦ "Белене" от последния "напън за строителство". По думите му, освен тази сума, има и незнайно колко разходи по този проект от 80-те години на миналия век. Именно неяснотата около пълните разходи по изграждането на втората ни атомна централа, както и на разходите по извеждане от експлоатация на реакторите са сериозна пречка пред намерението за нейното строителство.
Въпреки това трябва да се отбележи, че в момента АЕЦ "Козлодуй" продава кВтч към Националната електрическа компания (НЕК) за 4,8 ст. В същото време НЕК го продава на ЕРП за 7,2 ст. за кВтч, а те от своя страна ни го предлагат за 17,32 ст. Така излиза, че ядрената енергетика има най-малка вина за скъпия ток у нас, а нейното развитие е гарант за по-високи приходи за държавата и по-ниска цена на електричеството за потребителите.
Противно на мнението на Зеления октопод, страната ни остава на добри енергийни позиции. Преди седмица стана ясно, че България може да изнася електроенергия за Италия през Черна гора с цел избягване на посредниците. Това заяви в столицата на Черна гора Подгорица премиерът Бойко Борисов. Според премиера целта е стойността на изнасяния български ток да бъде намалена значително. Това показва, че България има своите енергийни интереси и трябва да ги отстоява по възможно най-добрия начин.
Свищовец
на 07.07.2011 в 06:58:22 #4Че е правена набързо и че е поръчкова си личи от първоначалната версия, където в заглавието е записано, че печалбите ще са 5.4 млн. лв, но им се видяли малко та ги направили 6.8.
batSpiro
на 06.07.2011 в 19:20:17 #3Въобще преди икономическият анализ да излезе всички подобни твърдения (както и за печалбата така и за загубите от Белене) са си единствено и само спекулации в интерес на някой (съгласно тази статия, строителите). И същите хора, дето сега викат строи (осанна) после ще викат престъпници (разпни ги). Нека си видим икономическият анализ а до тогава да няма особени емоции.
batSpiro
на 06.07.2011 в 19:16:57 #2Значи ще ни трябват 10 години за да покрием разхода за него, ако приемем, че оперативните му разходи са нула. Иначе ще ни трябват 30 години, и то ако цената на ядреното гориво не се вдигне, а тя ще се, защото урановият пик вече е отминат
И това са преките разходи, тъй като Белене ще може само да изнася ток (и следователно няма да понижи вътрешната цена, алтернативни твърдения са лъжа, понеже иначе България за да отговори на изискванията на ЕС ще трябва да вкара във вътрешният пазар допълнително ВЕИ за още поне 500 мегавата, които ще ни струват още толкова пари колкото Белене и отделно ще повишат цената на тока заради преференциалните цени за изкопуването му - тоест ще чакаме изплащане след 60 години. Но само ако икономиката повиши потреблението си на ток три пъти. Което е проблем, защото в последните 15 години потреблението се задържа, да не кажем че спада, а и има противоречие с целите на ЕС за намаляване на потреблението с 20%. Съседните икономики няма да имат голям икономически растеж в следващите 10 години за да купуват, но ще имат излишъци от производство като нас, с изключение на Турция, където пика ще бъде достигнат след около 10 години. Обаче Турция ще го компенсира със своите си строежи, така че там е кауза пердута).
wqweto
на 06.07.2011 в 16:17:59 #1Сложете едно "Внимание: платена статия!" поне от куртоазия :-))