PMI индексът на активността в сферата на услугите на UK за януари качи изненадващо силно до цели 56.0 пункта (при средни прогнози на пазара за спад до 53.5 пункта) спрямо 54.0 пункта за декември месец. Това е най-силният PMI индекс на услугите на Острова от март 2011г. насам и тези силни данни може да засилят надеждите, че икономиката на UK може да избегне рецесията, въпреки спада на БВП за Q4 на 2011г.

От Markit (които провеждат PMI проучването) казаха, че бизнес доверието в сектора на услугите на UK за януари е показало най-силният едномесечен ръст в историята на това проучване, като има дори добър ръст на компонентата на работната заетост на индекса (която качи най-силно от 4 години насам). Има ръст и в индекса на бъдещите очаквания.

Този силен PMI индекс на услугите е добър сигнал за икономиката на UK, тъй като сектора на услугите формира около 3/4 от британската икономика и може да засили очакванията, е икономиката на Острова може да се върне по пътя на растежа (макар и слаб) още през Q1 на 2012г. след известен спад на растежа за Q4 на 2011г.

След тези силни данни последва известно покачване на GBP/USD на forex пазара към 1.5860 долара нов часови връх за деня, но за сега паунда остава под тримесечния връх в 1.5882 долара ударен на 01.02.12г. и под 1.5887 върха от 18.11.11г. Само скорошен пробив на GBP/USD над 1.5882/87 върховете и над 1.5900 нивото (опционна бариера?) може да задълбочи цялото силно възходящо движение на паунда от тазгодишното дъно в 1.5233 от 13.01.12г. към 1.5950 (200 дневния М.А.)!