С 30% трябваше да скочи цената на електроенергията от 1 юли, ако бяха уважени всички искания на електроцентралите, НЕК и електроразпределителните дружества. Това заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев, който в края на миналата седмица обяви, че увеличението в цената на електроенергията ще бъде 13%.

Припомняме, че това увеличение от 13% беше изненадващо, тъй като малко преди то да бъде обявено се смяташе, че цената на електроенергията ще се повиши само с 10%. Това по-голямо увеличение се наложи заради повишаването на зелената добавка и увеличения брой присъединени централи, работещи с възобновяем енергиен източник, от които електроенергията се изкупува на по-висока цена.

Ангел Семерджиев на днешното заседание на ДКЕВР заяви, че промените в закона за енергията, които ще позволят на регулатора по често да синхронизира цените за изкупуване на електроенергия от ВЕИ, ще доведат до намаляване на шоковите поскъпвания на тока в бъдеще.

Семерджиев заяви, че е бил изненадан от думите и от оценката на икономическия министър Делян Добрев по отношение на това, че ДКЕВР е могла да намали поскъпването на тока, тъй като тя е имала задължения да прогнозира за това колко количество електроенергия трябва да бъде изкупено от централите, разботещи за възобновяеми енергийни източници.

Председателят на ДКЕВР уточни, че всичко в Комисията се извършва на базата на настоящото законодателство, което не вменява на ДКЕВР да прави такива прогнози.

На заседанието стана ясно още, че следващата година 1,5% от всяка сметка за ток ще отива за погасяване на т. нар. въглероден данък, който е наложен във всички страни от ЕС, с идеята да се ограничи вредното влияние на парниковия газ върху атмосферата и климата на земята.

Очаква се следващите години този процент да се увеличи, тъй като квотите за изхвърлен въглероден диоксид, предвидени за нашата страна, постепенно ще намаляват.

Нямам нищо против всеки да ми иска оставката, но ДКЕВР сме определени с решение на Министерски съвет, с и имаме мандат по закон, каза Семерджиев по повод исканата от него оставка от партии и синдикати. Аз не съм чул достатъчно аргументи аз да си подам оставката, допълни той.

„Ние сме регулатор с експертни функции и работим по данни. Контролът върху нас се осъществява от Административния съд. Всеки, който не е доволен, че не сме спазили процедурата, че не сме отчетели по някакъв начин бележките от фирмите - може да обжалва нашето решение със съответните аргументи пред административния съд", допълни още председателят на ДКЕВР.