„Аванта за ловците", четем от първата страница на „Стандарт"
Освен новите кметове изборите ще зарадват и ловците. Те трябва да приберат пушките на 23 и 30 октомври, защото нямат право да гърмят в дните на вота и балотажа. За първи път обаче авджиите ще получат като компенсация два уикенда. Така ловният сезон ще приключи на 29 януари вместо на 15-и, обяви земеделският министър Мирослав Найденов. Той получил писмо от МВР, в което се казва, че трябва да се забрани на дружинките да излизат в деня за размисъл и по време на вота. "Сигурен съм, че ловците ще размишляват по-добре в гората на чист въздух", шегува се Найденов. Затова и разрешил отстрела в съботите преди първия и втория тур.

В неделите мераклиите за дивеч все пак ще трябва да приберат двуцевките. Забрана за лов е имало винаги в деня на избори. Като запален авджия обаче Найденов пуска за пръв път бонус на събратята си по оръжие.
Още от статията на „Стандарт"

„Социалният министър иска работещи пенсионери да има само в частния бизнес", информира от първата си страница „Сега"
За да намали потока от нови пенсионери към НОИ, социалното министерство смята да отнеме правото на бизнеса да освобождава служители в пенсионна възраст. Държавната администрация обаче ще запази възможността да пенсионира възрастни експерти. Това стана ясно от новите идеи на правителството за промени в Кодекса на труда

Философията на промените е да се стимулира активното стареене, обясни социалният министър Тотю Младенов. Според него трябва да се даде по-голяма свобода на хората, които са заети в частния бизнес, да остават без проблем по-дълго на пазара на труда. "Т.е. там работодателят да не може да ги уволнява по негово желание", уточни министърът. В момента Кодексът на труда, както и Законът за държавния служител позволяват работодателят да уволнява изпълнилите условия за пенсия с месец предизвестие.

Предложението най-вероятно ще бъде атакувано и няма да издържи в Конституционния съд, тъй като създава неравноправие и сред служителите, и сред работодателите, а основният закон гарантира еднакви правни условия за стопанска дейност. Социалният министър обаче се измъкна от въпросите по този проблем с традиционното "Това тепърва ще се обсъжда".
Още от статията на „Сега"

„Продажбите на дребно в България ще се увеличат с 26% до 2015 г.", обобщава „Дневник", като се позовава на проучване на компанията BMI
Нарастване на продажбите на дребно в България заради очакваното увеличаване на доходите, концентриране на население в градовете и ценовата война между търговците прогнозира британската маркетинговата компания Business Monitor International (BMI) за периода от 2011 г. до 2015 г. Най-голямо увеличение се очаква при електрониката, новите автомобили и лекарствата, докато продажбите на храна ще намаляват.

Цялостният ръст на продажбите на дребно се очаква да е около 26% до 18.58 млрд. лв. през 2015 г. при 14.75 млрд. лв. в края на 2011 г. Увеличението ще се дължи на нарастването на доходите на населението и ценовата и промоционална война между търговците. Ръстът в търговията на дребно ще бъде движен най-вече от градското население, което ще става по-многобройно въпреки намаляването на броя на живеещите в страната като цяло. Според BMI допълнителен стимул за по-големи продажби ще е нарастването на доходите на хората в големите градове.

Сред секторите, в които се очаква увеличение на продажбите, е електрониката. Една от причините е сравнително "ограниченото разпространение на цифровите продукти". Затова от BMI прогнозират 26% ръст на продажбите в сектора до 2015 г., като се очаква те да се увеличат от 1.87 млрд. лв. през 2011 г. до 2.35 млрд. лв. четири години по-късно. Прогнозите са за голям ръст на продажбите на нови автомобили, като според BMI през 2015 г. ще бъдат продадени 10 хил. коли повече в сравнение с тази година и броят им ще е близо 32 хил.
Още от статията на „Дневник"

„Яка глоба за джипито, ако не прегледа дете", информира от първата си страница „Монитор"
Ако джипи откаже да направи профилактичен преглед на дете или да го ваксинира, ще бъде глобен от 500 до 5000 лв. Това предвижда законопроектът за детето и семейството, който в момента се работи. Вчера някои от новите моменти в него бяха представени от зам.-министъра на труда и социалната политика Валентина Симеонова и шефката на Агенцията за закрила на детето Надя Шабани. До края на месеца проектът ще е окончателно готов и след това ще бъде предложен на широко обществено обсъждане, обеща Симеонова. В новия проект са събрани на едно място  санкциите, разпилени в момента из различни закони, като част от тях са и значително завишени. Целта е да се опазят правата на детето. Грижата на всички институции към него още от раждането му са разписани в новия законопроект, твърди Симеонова. Предвидени са например до 5000 лева санкции за акушер, който в родилния дом агитира семейството да изостави увреденото си бебе. В случай че доктор откаже на бременната да є направи генетично изследване, ще плати до 2000 лв.

Според предложените промени вече ще е забранено изоставените бебета до 3 години да бъдат приютявани в социалните домове, а ще се дават незабавно в приемни семейства или при роднини. Ако са се отказали от отрочето си, родителите ще връщат помощта получена при раждането. Ако до 3 г. не съберат парите, ще се издължават с общественополезен труд. Законът предвижда отпускането на помощи за семействата, но само под условия, коментира зам.-министърката.
Още от статията на „Монитор"

„Задава се сенчесто банково кредитиране в еврозоната", прогнозира от първата си страница „Класа"
Без редовно предоставяне на заеми от страна на банките пазарът ще създаде сенчест финансов сегмент, който да кредитира изгодно големите корпорации, предупреждава в свой доклад консултантската компания Ernst&Young. Експертите отчитат, че заради несигурните перспективи в региона инвеститорите са предпазливи при отпускането на свежи пари на банките от еврозоната. Освен това финансовите институции в 17-те страни имат заеми за около 800 млрд. евро, които са в падеж, и ще се нуждаят от рефинансиране през 2012 г.

Анализаторите смятат, че има голяма опасност отпускането на заеми да бъде ограничено в следващите няколко години, което ще даде възможност на инвестиционни фондове и други дружества да се възползват от появилата се ниша и да предоставят кредити директно на големи корпорации. По този начин "сенчестите" банкови институции ще останат извън новия регулаторен режим на капиталови доплащания и ще имат конкурентно предимство при ценообразуването на определени услуги, предупреждава Анди Болдуин, ръководител на звеното за финансови услуги в Европа, Близкия изток, Индия и Африка.

Консултантската компания очаква банковото кредитиране да се свие с 6% през 2012 г. и с още 2% през 2013 г., ако не бъде овладяна дълговата криза. Според експертите има нужда от седемкратно увеличение на наличния в Европейския стабилизационен механизъм ресурс от 440 млрд. евро с цел предотвратяване на заразата на финансовите пазари. Ако не се предприемат решителни действия в еврозоната, растежът на БВП ще спадне с до 2% през 2012 г. и с още 1% през 2013 г. От компанията прогнозират, че има 20% вероятност кризата с дълга да бъде управлявана хаотично.

Експертите са категорични, че данъкът върху финансовите транзакции е добавил още един слой несигурност към вече напрегнатите пазари. Въвеждането на подобен налог ще удари непропорционално инвестиционното банкиране и участниците на фондовите борси, което допълнително възпрепятства печелившите дейности от сектора на финансовите услуги в Европа, допълват от Ernst&Young.
Още от статията на „Класа"

„Доклад ни хвали, че сме фискално благоразумни", пише „24 часа"
Фискалното благоразумие на България поддържа ограничени финансовите рискове пред нея. Това е записано в доклад на Института по международни финанси, обявен на сайта на финансовото министерство вчера.

Докладът заключава, че ние "се справяме обещаващо на фона на проблемния регион, в който се намираме". Ниският бюджетен дефицит, слабата задлъжнялост на правителството и строгата фискална политика са факторите, минимизиращи финансовите рискове пред България, заключават експертите. Те очакват тази и следващата година производителността у нас да расте с годишна стъпка от 2% от БВП.

Междувременно вчера председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу предложи да се приеме закон за "индивидуалната отговорност", който ще позволи да се подвеждат под наказателна отговорност мошениците във финансовия сектор, съобщиха агенциите. "Свидетели сме на злоупотреби на пазарите, някои от които провокираха дълговата криза", аргументира се Барозу.
Още от статията на „24 часа"

"Ямболска фирма с дял в трезор", информира „Стандарт"
Ямболското дружество Хидравлични елементи и системи (ХЕС) е новият акционер в Интернешънал асет банк. Компанията ще придобие 1 979 788 акции, или 9,87% от капитала на банката. Информацията бе потвърдена пред profit.bg от Николай Митанкин, директор за връзка с инвеститорите на "Стара планина холд", който контролира близо 65% от капитала на ХЕС. "Стара планина холд" е публично дружество, учредено е през 1996 г. като Централен приватизационен фонд, който участва в масовата приватизация.

Сред управниците на бившия приватизационен фонд "Стара планина холд" са членът на ИБ на БСП Евгени Узунов и шефът на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев.

Цената на придобиване на книжата от Интернешънал Асет Банк е по номинал, или 1 лв. за акция. Според отчета на Интернешънъл Асет Банк към юни 2011 г. банката е на печалба от 1,65 млн. лв. Общо активите на финансовата институция са 615,82 млн. лв., от които 414,58 млн. лв. са кредитите и вземанията. Собственият капитал на банката към 30 юни е 67,2 млн. лв. Трезорът приключи 2010 г. с 4,4 млн. лв. нетна печалба, което е спад с 67%.
Още от статията на „Стандарт"

„Плащат ни и за нервите при отмяна на полет", съобщава „Монитор"
При отменен полет пътниците вече ще имат право освен на обезщетението за имуществени вреди и на компенсация за неимуществени, т.е. ще се остойностяват потрошените нерви, неизвестността и възможните проблеми, които ще са възникнали с посрещачите от другата страна. Това гласи едно от последните решения на Европейския съд в Люксембург, което пряко засяга и българските потребители. Подобно решение вече беше отхвърлено от авиокомпаниите през април 2010 г., когато Европейският съд постанови решение, че закъснелите пътници трябва да получат същите обезщетения като онези, чиито полети изобщо не са се състояли. От Асоциацията на европейските авиолинии заявиха, че това не само ще струва още десетки милиони евро годишно на компаниите, но и подобно решение е шокиращо, като се вземе предвид свръхрегулацията на този вид транспорт.

Не за първи път от авиоиндустрията коментират, че свръхрегулацията на най-бързия за човечеството транспорт е с несравнимо усложнени правила и вече почти непосилни санкции на фона на всички други видове обществен транспорт.

Само за миналата година обаче в рамките на потребителската мрежа на Европейския потребителски център (ЕПЦ), която включва центрове в 29 европейски държави, са постъпили 71 000 жалби. Всяка трета от тях е свързана с проблеми в транспорта.
Още от статията на „Монитор"

„Българите не харесват живота и при Борисов", обобщава „Сега"
Българите са сред най-недоволните в ЕС от живота си и не са променили мнението си откакто страната се управлява от ГЕРБ, показва огласено вчера проучване, поръчано от Европейската комисия. Евробарометър за социалния климат в ЕС показва, че най-щастливи европейци живеят в Люксембург (с индекс 2.8) и няколко северни държави (с индекс между 1.1 и 2.7), докато най-нещастни са в Гърция (-4.6), Румъния (-4.4), Унгария (-3.6) и България (-3). Изследването е правено от 4 до 19 юни сред социологически извадки от около 1000 души във всяка държава.

На въпроса за моментното си жизнено равнище българите категорично са водещи по недоволство, като се изравняват по индекс само с румънците. Даже гърците, които иначе са най-големи песимисти поради сегашната си дългова криза, стоят по-високо. Интересно е, че най-нещастните народи са съживили надеждите си за последните пет години, докато някои щастливи леко са ги снижили. Така например България е отбелязала индекс +1.3, а Румъния +1.5. Обяснението е, че онези, които са на дъното, започват да се успокояват, че няма как да им стане по-зле. В най-близка перспектива за идните 12 месеца българите имат положителни очаквания с индекс +7, което е радващо в сравнение с мрачните мисли за близкото бъдеще на гърците (-42), португалците (-22) и унгарците (-13).
Още от статията на „Сега"

„Правителството се отказа от акциз върху метана и природния газ", съобщава „Класа"
Природният газ и метанът няма да се облагат с акциз, обяви вчера премиерът Бойко Борисов. Идеята да се въведе такъв налог е разписана в Закона за акцизите за следващата година. Тя обаче няма да бъде реализирана, тъй като налагането на акциз върху горивата ще се отрази върху крайните цени на всички стоки, както и на парното. Борисов определи идеята като добра, но неосъществима по време на криза. Още преди ден финансовият министър Симеон Дянков също намекна, че правителството може да се откаже от идеята за въвеждане на акциз върху метана. Точно по тази тема ще продължи дискусията. Ако се види, че сега не е подходящ момент, може да се забави във времето, заяви Дянков.

Неотдавна шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев пък прогнозира, че парното и таксиметровите услуги ще поскъпнат заради новия акциз. От Министерството на финансите признаха неофициално, че очакват най-много 15 млн. лв. постъпления от него. Планът за акциз предвиждаше метанът да се облага с 1,7 лв. за гигаджаул, което според Агенция "Митници" би оскъпило килограма с 6 стотинки с включен ДДС.

От Министерството на финансите оправдаха мярката с ангажиментите ни към Брюксел. Те предвиждат въвеждане на минимални акцизни ставки върху газа от началото на 2014 г., освен ако делът на метана в общото енергопотребление не е под 25%. В този случай намалени или нулеви ставки може да се прилагат до 2023 г.
Още от статията на „Класа"

„Браншът срещу новия закон за хазарта: Легалният пазар ще се свие с 20%", обобщава „Дневник"
Одобреният от правителството миналата седмица нов закон за хазарта ще затвори 20% от сега съществуващите игрални зали, но няма гаранция, че ще извади на светло интернет залаганията. Това заявиха пред журналисти от Българска игрална асоциация, която обединява производители и търговци с оборудване за хазартни игри, както и фирми, организиращи хазартна дейност.

Причина за пресяването на пазара са заложените в проекта нови изисквания за игралните места в обектите и критериите за доказване на инвестиции преди получаване на лиценз от хазартна дейност.

По данни на асоциацията през миналата година 40% от игралните зали вече са затворили заради по-високия данък, с който се облагат не печалбите, а общите приходи на хазартните оператори. От началото на 2010 г. те плащат 15 на сто данък върху оборота. На базата на платените данъци (виж графиката) обемът на пазара за миналата година е бил 830 млн. лв.

Според Надя Христова, която членува в управата на асоциацията, това ще означава спад на данъчните приходи в бюджета през следващата година, тъй като не е сигурно какъв ще е успехът при осветяването на онлайн залаганията. Допълнителните приходи от тях трябва да компенсират загубата на постъпления от заведения с игрални автомати, които ще бъдат закрити.
Още от статията на „Дневник"