"България е най-уязвима при срив в Гърция" е заглавиe от в. "Труд"
България може да понесе значително по-големи загуби в сравнение със съседките си Румъния и Сърбия, ако гръцката икономика се срине. Причината е големият дял на гръцките банки у нас, които може да се окажат "канал за верижна реакция". Това се казва в доклад на американската финансова корпорация "Морган Стенли", цитиран от "Блумбърг".
Най-големият риск за България е, ако се засили прекомерно отливът на депозити от гръцките банки.
Прочети още от в. "Труд"
„Университетите с прием по икономика намаляват с 50%", пише в. "Сега"
Над 1/2 от държавните университети, които обучават в професионално направление "икономика", вероятно ще бъдат орязани от субсидия за него. Масово свиване на държавното финансиране ще има и при специалностите право и администрация и управление. Това са част от очакваните ефекти от промените в закона за висшето образование (ЗВО), представени от просветното министерство.
Както "Сега" писа, поправките въвеждат нов модел на прием във вузовете, който ще зависи в много по-голяма степен от качеството на обучението, отколкото в момента. За отпускане на прием за държавна поръчка в бъдеще ще се оценяват учебната и научната дейност, реализацията на завършилите, икономическите приоритети на държавата и предложенията на съответния университет. Така университетите, открили в последните години несвойствени за профила си специалности, повечето от които са и с ниски рейтинги, няма да получат за тях държавно финансиране, тъй като не могат да отговорят на изискванията за качество.
Прочети още от в. "Сега"
"Скандален бирник откраднал 1,9 млн.", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Скандално известният юрист Атанас Атанасов има шанс да стане първият частен съдебен изпълнител, осъден за присвояване в особено големи размери. Става дума за 1 915 559 лв., които събрал от 2006 г. до 2011 г. от длъжници, но вместо да се разплати с кредиторите, ги сложил в джоба си. Окръжна прокуратура вкара в съда обвинителния акт. Върху 150 страници са изброени серията от афери на Атанасов с чужди пари. Срещу него са повдигнати 4 обвинения за длъжностно присвояване в особено големи размери, както и за укриване на данъци. Заплашват го до 10 г. затвор и конфискация на половината му имущество. В момента Атанасов е на свобода срещу 50 000 лв. гаранция.
Прочети още от в. "Стандарт"
"Прокуратурата разследва квесторите на КТБ" четем на първа страница във в. "Монитор"
Прокуратурата вкара за втори път в Специализирания наказателен съд обвинителния акт срещу бизнесмена Гриша Ганчев, сина му Данаил и още 8 души, съобщиха вчера от държавното обвинение.
Ганчев, синът му и аверите им са подведени под отговорност в организиране и участие в престъпна група за данъчни измами, съобщиха вчера от прокуратурата. Обвинението е за избягване на установяването и плащането на данъци за 711 580,56 лева. Това е ставало чрез продажба на захар без фактури, произведена в бургаските и девненските захарни заводи.
Срещу Ганчев са повдигнати общо 3 обвинения. Първото е за ръководител на престъпната група. Второто е, че в съучастие като подбудител умишлено е склонил сина си Данаил Ганчев, Емилия Станоева и Милко Димитров да избегнат установяването и плащането на данъците на "Литекс Комерс" АД. Третото е за закана за убийство на бившия ръководител на НАП Красимир Стефанов.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Слабото евро задвижи износа на България", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Износът на България за първите три месеца расте с 13% и надхвърля 10.7 млрд. лв. Скокът през март е почти двоен за пазарите извън евросъюза и достига 1.5 млрд. лв. Тенденцията към възстановяване на продажбите на български стоки към тези държави вече е по-сигурна, след като през последното тримесечие на 2014 г. и януари 2015 г. търговският оборот натам се понижаваше. Макар и с по-бавни, но устойчиви темпове расте и износът към по-ключовия за България партньор - евросъюза, закъдето отиват над 70%.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„България изчезва. Това проблем ли е?", пише в. „24 часа"
Странно е, че властта няма и една мярка срещу демографската криза
ИМА нещо гнило, но не в Дания, а в България. За топенето на нацията ни се знае отдавна, но какво от това? А всъщност не престъпност, корупция, ниски заплати, слаба икономика, лошо образование, бюрокрация и т.н. са истинските проблеми, за които ДАНС и правителство трябва да разработват стратегии. Да, и те са важни, но може би са следствие.
Защото всичко е заради лошия човешки матрЯл. И когато преди 5-6 години премиерът Бойко Борисов изпусна тази реплика при гостуване в САЩ, после трябваше да се обяснява.
Но истината е, че материалът няма значение дали е лош, или добър, проблемът е, че изобщо изчезва. И вече като че ли на никого не му пука за разни статистики на ЦРУ, че българите сме под 7 милиона.
Прочети още от в. „24 часа"
"Над 3.4 млн. българи живеят на ръба на мизерията" е водещo заглавиe на в. "Сега"
3.4 млн. българи, или близо 50% от населението у нас, живеят около или под линията на бедност, сочат данните на Евростат, цитирани от социалното министерство вчера. Линията на бедност у нас към края на 2014 г. е 286 лв. на човек месечно. Според Евростат под нея са около 13% от хората у нас. Останалите са заплашени от бедност - за такива се смятат хората, които преживяват с не повече от 60% от средния доход за страната.
Според последните налични данни на Европейската статистическа служба страната ни неизменно е на първо място в ЕС по този показател - около 48-49% от хората у нас са заплашени да изпаднат в нищета. За сравнение - следващата държава в ЕС с най-висок процент е Румъния, където малко над 40% от населението е в тази ситуация. Над половината от децата у нас - 51.5%, живеят в риск от бедност, а при пенсионерите процентът е още по-висок - близо 58. Логично при тези две групи България също заема първите места.
Прочети още от статията на в. "Сега"
„Бюджетът е загубил само 26 млн. лв. от ниската цена на петрола", пише в. "Капитал Daily"
Държавният бюджет е загубил 139.2 млн. лв. за три месеца заради поевтиняването на петрола, това сочи анализ на финансовото министерство за събираемостта на приходите, с който "Капитал" разполага, показва, че това е прекият брутен негативен фискален ефект. Той до голяма степен е компенсиран чрез повече внос, поскъпването на долара спрямо еврото и лева, а ако съдим по изказванията на премиера, финансовия министър и директора на митниците - ефект би трябвало да оказва и борбата срещу контрабандата.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Обикновено и необикновено в случая с КТБ" пише в. „Труд"
Най-интересното в случая с КТБ е, че в него няма нищо ново от юли (доклада на квесторите) и септември (този на одиторите) м.г. насам. Донякъде изненадваща бе може би само новината, че 1000 спестители предоговорили преференциални за нормални лихви, за да попаднат сред възмездените от фонда за гарантиране на депозитите. Но това можеше да се очаква, а може да е следствие и на действията по време на особения надзор.
Някои събития доказват отдавна известни обстоятелства. Идването на синдиците в ТВ7 например само показа какъв е типичният за КТБ маниер на работа: кръстосано кредитиране от един клиент на банката с непечеливш бизнес към друг и повторно, портретно финансиране на единия или другия, докато по пътя парите не се загубят или не отидат в някое политическо начинание.
Прочети още от в. „Труд"
"Стив Ханке: Запазете валутния борд и лева", четем във в. "Монитор"
България трябва да запази участието си във Валутния борд и да остане неформална част от еврозоната, като левът бъде разклонение на еврото. Това препоръча вчера проф. Стив Ханке, професор по приложна икономика в университета „Джон Хопкинс". Без валутния борд ще заприличате на Гърция, предупреди бащата на българската финансова стабилност. Според него бордът трябва да се запази, защото
с него се поддържа дисциплина, която страните от еврозоната нямат
"Корпоративна търговска банка всъщност никога не е била банка. Ясно е, че това е било измама и никога не е трябвало тази финансова институция да получава лиценз". Така проф. Стив Ханке коментира вчера фалита на КТБ и оприличи затвореният трезор на гнила ябълка. Според него банката е била огромна машина за обезценяване на активи и влошаване на икономиката. Трябва да се установят хората, които са теглили заеми от КТБ и не са ги върнали и да си понесат последствията, препоръча професорът. "Това не е банкер", категоричен бе Ханке в коментара си за Цветан Василев. "Надявам се той да бъде осъден съвсем скоро", каза още икономистът. Вина за допуснатия фалит на КТБ има Българската народна банка, която е действала твърде бавно при разрешаването на казуса, смята Ханке.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Муравей Радев: Има шанс да завършим годината без дефицит", пише в. „24 часа"
С бившия финансов министър Муравей Радев разговаря Румяна Денчева
- Как ви изглежда българската икономика, г-н Радев? Затънала в криза, в рецесия или измъкваща се от дъното?
- Българската икономика все още е далеч от равнището, на което бихме желали да бъде. Състоянието се определя от две групи фактори - външни и вътрешни. Външните тази година са благоприятни за нас. В ЕС се наблюдава икономическо оживление, ЕЦБ насища икономиката с ликвидност, цената на петрола е ниска. Това положително влияние се усеща и от българската икономика. Вътрешните фактори също са по-скоро благоприятни. Най-важният - политическата стабилност, е факт, за разлика от предходните две години. Това ми дава основание да смятам, че настоящата година ще е добра за икономиката и за страната, разбира се, ако не направим някоя голяма простотия.
- За първи път от 2008 г. насам хазната е с излишък, и то над 1 млрд....
- Това е много добра новина. Дължи се на два фактора - подобрената събираемост от приходните агенции и големия размер на възстановените средства от ЕС.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Петима бг гении в битка за млади учени в САЩ", пише в. "Стандарт"
Кои са ТОП 10 на Научните чудеса на България? Как те са променили историята на страната ни и обществото днес? Какъв е техният отглас в света? Кои открития на българи са дали тласък на световната икономика или наука? Това ще кажем всички ние в новата кампания на "Стандарт" и Българската академия на науките - "Научните чудеса на България". В следващите месеци ще откроим, разкажем и класираме големите български научни постижения. Ще отделим специално внимание на децата на България, които имат потенциал за научна кариера. Гласуването ще се осъществява на специален сайт. То ще е в две категории - "Научни чудеса на България" и "Млади откриватели".
Днес ще ви запознаем с петима таланти, които ще ни прославят на най-голямото състезание за наука и инженерство сред ученици в света - Intel ISEF.