Колко струва един барел петрол? Това е въпрос, който става все по-сложен да бъде отговорен, благодарение на безпрецедентната разлика в стойноститена двата основни контракта- Американски лек петрол и Брент петрол от Северно море.

Обикновено американския контракт винаги е бил по-скъп, главно заради по-доброто му качество, но сега локалните технически проблеми в Американския среден запад понижиха цената му в полза на британския му конкурент. Прекалено голямата волатилност на американския петрол също пренасочва голяма част от инвеститорите към лондонския брент петрол.

Интересното е, че почти всички медии занимаващи се с цената на петрола (в това число и money.bg), публикуват в статиите си като основна цената на американския лек петрол, а само бегло акцентират на сорта Брент. Днес например, повечето заглавия в медиите бяха, цената на петрола се търгува в близост до $64 за барел, но всъщност по-голяма част от останалите контракти са вече близо до $70 за барел.

Това е така тъй като миналата сряда разликата в цената на двата контракта достигна рекордните $6.37 за барел в полза на Брент петрола. Днес цената на американския лек петрол е вече $64 за барел, докато тази на Брент наближава $69 за барел.

Анализаторите са на мнение, че цената на Брент петрола отразява много по-адекватно състоянието на пазара в момента. Американският лек петрол се ръководи от много локални фактори, докато Брент е широко търгуван по световните борси и редица други контракти са „закачени" за неговата цена. Цената на лондонския Брент петрол се използва от европейските страни износителки на петрол, както и на част от тези от Близкия Изток и Африка, което е около 20 млн. барела дневно.

Американският лек петрол (WTI контракт) се използва за оценяване само на петрола произведен в Северна Америка и на част от внасяната там суровина. Нюйоркската стокова борса NYMEX защити WTI контракта, като го определи за основен измерител на текущото пазарно състояние на най-големия потребител на петрол в света-САЩ.

Според американските инвеститори, не е вярно, че WTI контрактът бил откъснат от световния пазар и не отразява реалното търсене и предлагане. Брент петролът дава по-ясна картина за европейското и африканското търсене, а WTI е по-представителен за американския петролен пазар.

Заради голямата волатилност на цената на американския лек петрол (контракт WTI), много инвеститори се пренасочиха именно към Брент, а американските рафинерии използват за оценка на суровината (LLS- Light Louisiana Sweet контракт). Този вид петрол отбеляза връх миналия четвъртък на $70.34 за барел, или с около $7 над WTI.

Все пак дългосрочните инвеститори са на мнение, че в скоро време двата основни контракта ще възвърнат обичайните си разлики от $0.20 до $1. Ако погледнем за фючърсните контракти за април 2008 г., там разликата между WTI и Брент петрола е само 3 цента.